Birkák és farkasok – mit ért egy gyerek a politikából és a választásokból?
Mi a politika? Hogyan működnek a választások, a többpártrendszer? Miért kerülhet valaki politikai okokból börtönbe? Mit tehetünk, ha nem értünk egyet a hatalommal? A felfokozott kampányidőszakban és a választások utáni intenzív közéleti pezsgésben sok szülő eszköztelennek találhatta magát, amikor a világra kíváncsi gyereke a politikáról kérdezősködött. A gyerekek mindent érteni szeretnének, és mindenről rengeteg kérdésük van. Sokszor azonban nehéz választ adni, és felnőttként arra is rádöbbenhetünk, hogy mi magunk sem látjuk át maradéktalanul azt, amit a kicsik firtatnak. Ezért összegyűjtöttünk néhány kiváló könyvet, amely a legkisebbektől a kamaszokig nagy segítséget nyújthat a közéletben való eligazodásban.
Davide Cali: Szavazz a farkasra!
Ragyogó mesekönyv az óvodás korosztálynak, amely lépésről lépésre bemutatja egy képviselőválasztás folyamatát a kampányolástól a plakátrongáláson és az urnákhoz járuláson át a bizalmat kapottak elszámoltatásáig. Rövid, egyszerű, lényegre törő mondatok és vicces illusztrációk mesélik el, hogyan választanak vezetőjüknek a tanyasi állatok egy farkast, majd szembesülnek a következményekkel.
Ez a jelölt nem több sarat ígér a sertés Dagonya Dömével ellentétben, hanem azt, hogy a barátunk lesz. A célközönség tagjai, akiken teszteltük a könyvet, lelkesedtek ezért a felvetésért, nagyon aranyosnak találták a farkast, és egybehangzóan kijelenttették, hogy ők biztosan rá szavaznának. Ezek után hatalmas elképedést okozott, hogy a mesében is megválasztott, új elnök titokban felfalja a tyúkokat, malacokat. A farkasra zúduló népharag azonban csak a rókának teremt bemutatkozási lehetőséget. Vörös Rúfusz kampányát azonban már csak a birkák fogadják érdeklődéssel, a többiek megtanulták a leckét.
(Scolar Kid, 2023)
Equipo Plantel: Milyen a diktatúra? Milyen a demokrácia?
A mesei elemeket mellőzve nyúl az államformák fajsúlyos témájához Equipo Plantel. Először 1977-ben kiadott könyvei ma sem veszítettek aktualitásukból. Ahogy a diktatúra jellemzőit bemutató, aktualizált kötet végén olvashatjuk, 2024-ben még mindig 40 ország működik diktatúrában, és ebben a listában nincsenek benne a nem hivatalos, puha diktatúra vagy akár demokrácia néven üzemeltetett elnyomó rendszerek, amelyekben például már nem tisztességesek a választások és ahol csorbul a sajtószabadság is.
Ez a két, önállóan és párban is értelmezhető mű kicsiknek és akár felnőtteknek is hasznos olvasmány, ugyanis nemcsak ezeknek az államformáknak a karakterisztikumaira világít rá, hanem arra is, hogy mi magunk hogyan viselkedhetünk bizonyos játékszabályok között, tehát egyfajta megoldási kulcsot is ad a tisztán összefoglalt, mégis meglehetősen bonyolult képletekhez.
A két könyv illusztrátora is más, és ez az erős vizuális különbségtétel zseniálisan támogatja meg a meglehetősen nagy vállalást. Ajánlott olvasmány minden korosztály tagjainak, akik szeretnék világosan látni a kapcsolódó alapfogalmakat. Bízunk benne, hogy a négyrészes sorozat másik két része, a Hay clases sociales (Társadalmi osztályok) és a Las mujeres y los hombres (Nők és férfiak) is meg fognak jelenni magyarul.
(Scolar Kid, 2024)
Annemarie Bon: Fake! Minden, amit tudnod kell az álhírekről, az átverésekről és az összeesküvés-elméletekről
A Pagony Kiadónak ez a tízéves kortól ajánlott könyve valójában egy ravasz csapda minden olvasni szerető és kevésbé szerető gyereknek és szüleiknek egyaránt. Tele van frappánsan levezetett, érdekfeszítő példákkal alátámasztott gondolatmenetekkel, amelyek mind azt hivatottak bemutatni, hogyan vesznek minket palira. Gusztusos kemény borító, kellemes tapintású lapok, a typótól a rajzokig alaposan átgondolt látványvilágba csomagolt, fergeteges olvasmány.
Többnyire egy-egy, lazán szedett oldalt tesz ki egy altéma, így mire behabzsolunk egy vicces esettanulmányt, már kezdődik is a következő, és észrevétlenül áthajózunk a babonák működését tárgyaló fejezettől az álhírek felismerését segítő ötletekig. Áttekinthető, kézikönyvszerű felépítése miatt bárhol fel lehet csapni egy szabad fél órában, de olyan lebilincselő mű, hogy nehéz lesz aztán letenni. Nagyszerű ballagási ajándék a középiskolába indulóknak, igazi útravaló egy önállóbb élethez.
(Pagony Kiadó, 2021)
Nadya Tolokonnikova: Lázadj! A Pussy Riot útmutatója aktivistáknak
A Pussy Riot punk-rock csapat akkor tett szert globális ismertségre, amikor 2012-ben a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyház oltárán mutattak be egy Putyin-ellenes performanszot. Az emiatt kirótt börtönbüntetésük ellen világsztárok emeltél föl a hangjukat. Az azóta eltelt években Tolokonnikova folyamatos és következetes demonstratív tevékenységét számos nemzetközi művészeti és politikai díjjal és kitüntetéssel ismerték el, köztük Hannah Arendt-díjjal, de jelölték Szaharov-díjra is.
Ez a hat éve íródott műve, amely a HVG Könyvek gondozásában jelent meg magyarul, tíz egyszerű szabályban foglalja össze, hogyan lehet hatékonyan fellépni egy elnyomó hatalommal szemben. Nem rejti véka alá a nehézségeket, veszélyeket, de rögtön el is magyarázza azok szükségszerűségét és működését, beleértve azt is, hogyan fordíthatjuk őket a magunk hasznára. Sodró lendületű, szinte zavarba ejtően gyakorlatias és nyers stílusú olvasmány. Kétségkívül egy szélsőséges életformát mutat be egy olyan (valós) világról, ahol a kritikus vélemények megfogalmazóit kényszermunkára ítélhetik vagy rosszabb. Mégis erősen ajánlott olvasmány a felnövő generáció tagjainak – és tulajdonképpen bárkinek –, hogy ne érezze magát kiszolgáltatottnak, tehetetlennek, passzivitásra kárhoztatottnak valamely zsarnoki erővel szemben.
(HVG Könyvek, 2019)
Yuval Noah Harari: A világ urai 1-2. Így hódítottuk meg a földet, Miért nem igazságos a világ?
A politikai tudatosság történeti megalapozását kínálja a tudományos bestsellerek szerzője, Yuval Noah Harari, akit aligha kell bemutatni. Az már némileg meglepő lehet, hogy gyerekeknek is megkísérli átadni azt a komplex ismeretanyagot és szemléletmódot, amelyért felnőtt olvasóinak milliói lelkesednek. Ahogy azonban ő maga fogalmaz írói honlapján: „Egy tízévesnek sokkal könnyebb elmagyarázni olyan összetett dolgokat, mint hogy mire való a pénz vagy hogyan működik a vallás, ugyanis egy átlagos ötvenéves feje már tele van abszurd meggyőződésekkel, míg a gyerekek még sokkal nyitottabbak. És egyébként is – véli Harari –, a világot nem az ötvenévesek, hanem a tízévesek fogják megváltoztatni.”
Ennek szellemében nem csupán végigkíséri az ifjú olvasót a sapiens felemelkedésének fontos állomásain, de kitér fajunk felelősségére is, elmondva, hogyan tehetünk egy jobb világért: „Ne feledd, hogy már gyerekként sokkal erősebb vagy akármelyik oroszlánnál vagy bálnánál! Persze a bálnák jóval nagyobbak nálad, benned viszont megvan a történetmesélés és az együttműködés szuperképessége.” A sorozat a tervek szerint négykötetes lesz, a szerző felnőtteknek íródott könyvei alapján bízunk benne, hogy egészen a biotechnológiai áttörések értelmezésééig és azok észszerű használatának áttekintéséig kalauzolva az ifjú olvasókat egy reményteli jövőbe.
(Lampion Könyvek, 2022)