Tetszett a cikk?

Az 1932-es Los Angeles-i olimpia minden ízében amerikai volt, az 1929-es gazdsasági válságból magához térő ország a legszebb arcát mutatta a világnak. Gyönyörű olimpiai falut húztak fel a sportolóknak, akik a korábbi játékok alatt ott szálltak meg, ahol tudtak. A város teljesen alárendelte magát az olimpiának, beleértve az ekkor már híres Hollywoodot is.


Pelle István talajgyakorlata olimpiai aranyat ért
Erre az alkalomra építették fel a több mint 100 000 néző befogadására alkalmas hatalmas stadiont, a Coliseumot. A tengerentúli helyszín miatt azonban kevés résztvevő érkezett Európából, mert túl drága volt az út, ugyanakkor a későbbi sportnagyhatalom, Kína ekkor vett részt először az olimpián. A játékokon egy új szabályt is bevezettek, amelynek értelmében egy versenyszámban legfeljebb hárman képviselhettek egy országot. Korábban 12 főben állapították meg a limitet.

Nagyszerű, szívonalas olimpiára került sor Los Angelesben, amelynek nyitóünnepsége a mai pompás megnyitók előképének tekinthető, és forgatókönyve – a kötelező változtatásoktól, gazdagodástól eltekintve – máig érvényes. Rengeteg amerikai sportoló állhatott fel a dobogóra, különösen atlétikában, míg az úszásban a japánok robbantottak. A vágtaszámokban két fekete, a 100 és a 200 métert is megnyerő Eddie Tolan, valamint Ralph Metcalfe dominált, és hazai siker született a váltóban is, amely csak fehérekből állt.

A magyar vívók ismét egy duplázással járultak hozzá olimpiai csapatunk eredményeihez. Los Angelesből már hat aranyéremmel tért haza küldöttségünk, amelyből a hagyományoknak megfelelően kardcsapatunk, és ezúttal Jekelfalussy-Piller György is kivette a részét. Talán nem meglepő az sem, hogy vívóé lett az első magyar női olimpiai érem: a tőröző Bogen Erna bronzérmet szerzett.

A tornász Pelle István közel járt a négy olimpiai elsőséghez: a műszabadgyakorlat (talaj) és a lólengés megnyerése mellett csak a pontozóknak "köszönhette", hogy második lett az egyéni összetett versenyben és korláton. Az amszterdami ezüstérem után beérett a Komjádi-csapat is, és megszerezték a magyar vízilabdázás első olimpiai aranyérmét. A hányatott sorsú angyalföldi ökölvívó, Énekes István szintén az „angyalok városában“ váltotta valóra álmait.

Egy aranyérmet azonban sikerült elpuskázni... A kisöbű puskások versenyében a kitűnően célzó Barát-Lemberkovits Antal utolsó lövését tévedésből nem a saját, hanem az egyik ellenfele táblájára küldte. Tízes lett, s ha jó helyre lő, ő az olimpiai bajnok, így viszont a 18. helyen zárt.

Statisztika, érdekességek, éremtáblázat (Oldaltörés)


Los Angeles, 1932
X. kiírás: 1932. július 30–augusztus 14.
Résztvevő országok száma: 37
Benevezett sportolók: 1332 (1206 férfi, 126 nő)
Sportágak száma: 14 (117 versenyszám)
Atlétika, birkózás, evezés, gyeplabda, kerékpár, lovassport, ökölvívás, öttusa, sportlövészet, súlyemelés, torna, vitorlázás, vívás, vízi sportok










Az atlétika csillagaként egy nőt ünnepeltek: Mildred Ella ,,Babe“ Didrikson, egy norvég emigráns hatodik lánya nyert gáton és gerelyhajításban, második lett magasban, ugyanakkor világklasszisként szerepelt golfban, kosárlabdában, teniszben, úszásban és még az amerikai futballban is. A közönség rajongott érte, ám sajnos hamar, 42 éves korában elvitte a rák.

A női sprintszámokban Stanislawa Walasiewicz remekelt, az a mély hangú lengyel atléta, aki éveken át uralta ezt a terepet, és akiről mindig is azt feltételezték, hogy valójában férfi. Később az Egyesült Államokba költözött, Stella Walsh néven kapott amerikai állampolgárságot, majd 1980-ban egy szupermarketben kitört lövöldözés során eltalálta egy golyó és meghalt. A boncolás során kiderült, hogy számos szempontból valóban férfinak volt tekinthető.

Az olimpia előtt profizmus vádjával kizárták a finn Nurmit és a francia Ladoumégue-et, a középtáv félisteneit. A lovasversenyeken pedig az egyik szám összes indulóját diszkvalifikálták, mert nem tudtak sikerrel venni egy olyan akadályt, amelyet a viadal előtt senki sem próbált ki.


  ÉREMTÁBLÁZAT:

ORSZÁGARANYEZÜSTBRONZ
EGYESÜLT ÁLLAMOK (USA)413230
OLASZORSZÁG (ITA)121212
FRANCIAORSZÁG (FRA)1054
SVÉDORSZÁG (SWE)959
JAPÁN (JPN)774
MAGYARORSZÁG (HUN)645
FINNORSZÁG (FIN)5812
NAGY-BRITANNIA (GBR)475
NÉMETORSZÁG (GER)3125
AUSZTRÁLIA (AUS)311
............

Az ukrajnai front mindkét oldalán vannak idegenlégiósok, és csecsenek harcolnak csecsenekkel

Az ukrajnai front mindkét oldalán vannak idegenlégiósok, és csecsenek harcolnak csecsenekkel

Irgalmasságot gyakorolt a pápa azzal, hogy hajlandó volt misézni Orbán Viktor országában

Irgalmasságot gyakorolt a pápa azzal, hogy hajlandó volt misézni Orbán Viktor országában

Nemzetközi Fair Play gála lesz Budapesten 147 millió forintból

Nemzetközi Fair Play gála lesz Budapesten 147 millió forintból

Magyar katonák mentorálják a csádi hadsereget

Magyar katonák mentorálják a csádi hadsereget