szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyógyszerek költségei, melyekről annyit beszélünk, világszerte csupán 10–20 százalékát teszik ki egészségügyre szánt állami költségvetésnek – derül ki többek között az AstraZeneca vállalati felelősségvállalás (CR) jelentéséből.

A társadalom nemcsak azt szeretné tudni, mit tesz egy gyógyszergyártó a betegekért, hanem azt is, mit tesz a gyógyszeripar a társadalomért, a gazdaságért, a környezetvédelemért, tevékenysége mennyire etikus és progresszív. Ezért tette kötelezővé az Európai Unió 2005-től az úgynevezett CR jelentést, amely számot ad az egyes vállalatok tevékenységeinek tágabb értelemben vett gazdasági, környezeti és társadalmi hatásairól is.

A világszerte több mint 60 ezer főt foglalkoztató AstraZeneca már harmadik éve tárja a nyilvánosság elé a vállalati felelősségvállalásról szóló jelentését. A kötelezettségen túl a vállalatok számára ez az egyik legfőbb eszköz, hogy nyilvánosan beszámoljanak a fő tevékenységükhöz szorosan kapcsolódó egyéb tevékenységeikről. Ezek az elsősorban társadalmilag értékes vállalások több millió dollár hozzáadott értéket képviselnek egy-egy országban, így hazánkban is.

Egy új gyógyszer kifejlesztése a gyártás megkezdése előtt 10-15 évig is eltarthat, és a vállalat gyakorlatában ez a kutatás gyógyszerenként 800 millió dollárba kerül. Elsődleges a betegek biztonsága, a gyógyszerek biztonságossága és hatékonysága. Ennek ellenőrzésére a vállalat 500 szakértőt foglalkoztat.

A vállalat a nagy-britanniai Brixhamban működteti környezetvédelmi laboratóriumát. A cég 2005 végére tűzte ki azt, hogy 10 százalékkal csökkenti a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátását, illetve 30 százalékkal az ózonréteget károsító anyagokét. Miközben a Kyotói Egyezmény 5 százalékot ír elő 2012 év végéig a káros anyag kibocsátás tekintetében, a vállalatnak már 2004-ben sikerült elérni a kitűzött célt, ami azt jelenti, hogy összességében 65 százalékkal csökkent a káros gázok kibocsátásának aránya az elmúlt évtized kezdetéhez viszonyítva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A koleszterin-csökkentők nem előzik meg a rákot

Két olyan kutatási eredmény is napvilágot látott, mely szétfoszlatta a reményt, miszerint a koleszterin-csökkentő statin alapú szerek legalább akkora eséllyel csökkentik a rák kialakulásátnak esélyét, mint a szívrohamét. Ettől függetlenül a statin továbbra is a szívbaj legkiválóbb ellenszerének bizonyult.

MTI Plázs

Antibiotikum helyett értágító

Az eddig ismeretlen eredetű Chron-betegség kialakulására találtak magyarázatot brit tudósok, s egyben a kezelési megoldásokra is javaslatot tettek.

MTI Plázs

Oltással a rák ellen

A vírusellenes vakcinák Nagy-Britanniában tízből egy, a fejlődő országokban pedig tízből négy esetben előzhetik meg a rák kialakulását. A brit rákkutató intézet (Cancer Research UK) tanulmánya szerint évente 1,8 millió olyan új rákmegbetegedést regisztrálnak, ahol a kór kialakulásáért vírus tehető felelőssé.

hvg.hu Gazdaság

Három dilibogyó a világ 10 legjobban fogyó gyógyszere között

A Forbes magazin közzétette a gyógyszerekről készített toplistáját, amelyből kiderül, hogy az eladási csúcsokon gyomorégés elleni, koleszterin- és vérnyomáscsökkentő, asztma- és skizofrénia elleni, illetve antidepresszáns szerek találhatók. S ez nem is nagyon meglepő.

hvg.hu Plázs

Hatékony terápia a cukorbaj szövődményei ellen

Egy amerikai tanulmány szerint az inzulindependens, 1-es típusú cukorbaj esetében a vércukor-szint szigorú ellenőrzésével akár 50 százalékkal is csökkenthető a végzetes szövődmények – mint a szívbetegség vagy a stroke – kialakulása.

hvg.hu Plázs

Összefüggés az autizmus és a védőoltások között

Egy új kutatás kimutatta, hogy az autizmus és a gyermekkori oltásokban alkalmazott higany között összefüggés lehet. Az amerikai orvosok és sebészek lapjában március elején megjelent cikk szerint, amióta kivonták a higanyt a gyermekkori vakcinák egy részéből, az autizmus és az egyéb idegrendszeri rendellenességek aggasztó növekedése nemcsak hogy megállt, hanem erőteljesen csökkent is – több, mint 22 százalékkal. A higany világszerte számos oltásban megtalálható, például az influenza elleni vakcinában is.