szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rengeteg módszer, lehetőség és technika adódik azoknak, akik a dohányzásról le akarnak szokni. Csakhogy a gyógyszeres segítség, a hipnózis, a nikotinpótló kúrák akkor működnek, ha valóban akarjuk.

A dohányzás tüdő-, száj-, és torokrákot okozhat, elősegíti a koszorúér és a kardiovaszkuláris betegségeket, a veserákot – és még folytathatnánk a sort. Azt nem is említve, hogy napjainkban egyre nehezebb olyan helyet találni, ahol rá lehet gyújtani. A kutatók vizsgálatai szerint 5-6 próbálkozás után sikerül csak végleg leszokni a dohányzásról. Egy felmérés szerint 2005-ben 45,1 millió dohányzó amerikai 70 százaléka úgy nyilatkozott, hogy szeretne leszokni. Ebből mindössze 5-10 százaléknak jött össze.

© sxc.hu
Mindannyian hallottunk a nikotinpótló kúrákról, amely rágógumik vagy tapaszok segítségével pótolja a nikotint. Megelőzi a kellemetlen elvonási tüneteket, kátrány, szénmonoxid és mérgező vegyületek nélkül juttatja nikotinhoz a szervezetet. Nyolchetes használat után a dohányosok 25-30 százaléka nem gyújtott rá fél évig. Amerikai tapasztalatok szerint az ilyen kúrák sokkal hatásosabbak receptre kapható antidepresszáns együttes alkalmazásával. 35 százalékkal többen szoktak le sikeresen. Sokan hisznek a hipnoterápia, az akupunktúra és a lézeres kezelés sikerében is, de a kutatók szerint ez orvosilag nem bizonyított.

Az azonnali, teljes nikotinelvonás a legelterjedtebb megoldások közé tartozik. A leszokott dohányosok többsége százaléka választotta vagy ezt, vagy a lassú csökkentés módszerét. Az orvosok nem ajánlják ezt a módszert - amellyel mindössze 10 százalékos siker érhető el – az olyan mellékhatások miatt, mint például a fejfájás, emésztési zavar, idegesség.

Azok, akik leszoktak, három csoportba oszthatóak. Vannak, akik egy reggel felébredve elhatározzák, hogy leszoknak, vannak, akik egy megfázás miatt nem gyújtanak rá pár napig, és később sem nyúlnak a cigarettáért, és vannak olyan dohányosok, akiknek az orvos tiltotta meg a cigarettázást.   A körülmények változóak, a megoldások azonban hasonlóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Évente ötvenezer áldozata van a passzív dohányzásnak

A 2005-ös adatok szerint tavaly a passzív dohányzás következtében csaknem ötvenezren hunytak el az Egyesült Államokban. A tüdőrákos és a szív- és érrendszeri megbetegedések mellett a passzív dohányzás hirtelen bölcsőhalt is okozhat.

Folk György (hvg.hu) Plázs

Hamvadó cigarettavég

Miközben az Egyesült Államokban évtizedek óta először csökkent a dohánytermékek eladása, addig a fejlődő világban egyre több ember haláláért felel a füstölés, amely hazánkban is az első számú halálok.

MTI Plázs

Dohányzó kismamák lerombolják az újszülött immunrendszerét

A terhesség alatti dohányzás károsan befolyásolhatja a születendő gyermek immunrendszerét, és ezzel magyarázható, hogy a dohányzó kismamák gyermekeinél gyakoribb az asztma és más légúti megbetegedések kialakulása – állapították meg ausztrál kutatók.

MTI Tech

A dohányos nők kétszer gyakrabban kapnak tüdőrákot

A dohányzó nők kétszer akkora valószínűséggel betegszenek meg tüdőrákban, mint a férfiak, közülük azonban az ellenkező nemnél jóval kevesebben halnak bele a betegségbe - állapította meg egy amerikai vizsgálat, amelynek eredményét a Journal of the American Medical Association című amerikai orvostudományi folyóirat közölte legfrissebb számában.