szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A terhesség alatti dohányzás károsan befolyásolhatja a születendő gyermek immunrendszerét, és ezzel magyarázható, hogy a dohányzó kismamák gyermekeinél gyakoribb az asztma és más légúti megbetegedések kialakulása – állapították meg ausztrál kutatók.

A tudósok azt már korábban észlelték, hogy a dohányzó anyák kisbabái a nemdohányzókénál gyakrabban szenvednek a légzőrendszer megbetegedéseitől, a jelenség pontos okát azonban nem ismerték. Csupán feltételezték, hogy a dohányfüstben lévő nikotin módosítja a baba immunrendszerében lévő biológiai receptorokat, amelyeknek az volna a feladatuk, hogy felvegyék a harcot a baktériumokkal és legyőzzék azokat. A nyugat-ausztráliai Perth egyetemén végezték az első olyan vizsgálatot, amelynek célja az okok feltérképezése volt.

Tüzetesen vizsgálták 60 dohányzó és 62 nemdohányzó anyától született baba szervezetét, különös tekintettel az anyaméhen kívüli élet első szakaszában működő, úgynevezett veleszületett immunrendszer sajátosságaira, s az azt működtető, különböző vegyületekre.

Megállapításuk szerint azoknak a gyermekeknek a szervezetében, akiknek anyja a terhesség alatt sem mondott le dohányzási szenvedélyéről, a normálisnál jóval kevesebb termelődött az úgynevezett interleukin-6 elnevezésű vegyületből, valamint a tumorsejteket pusztító alfa-faktorból.

Az eredmény arról tanúskodik, hogy a magzati élet során elszenvedett károsodás már az anyaméhben gyengíti az újszülött immunrendszerét, és lassítja a környezeti hatások által a kisgyermekkor későbbi éveiben kialakított, szerzett immunrendszer kifejlődését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Évente ötvenezer áldozata van a passzív dohányzásnak

A 2005-ös adatok szerint tavaly a passzív dohányzás következtében csaknem ötvenezren hunytak el az Egyesült Államokban. A tüdőrákos és a szív- és érrendszeri megbetegedések mellett a passzív dohányzás hirtelen bölcsőhalt is okozhat.

Plázs

A közösségformáló dohányzás

A mostanában világszerte egyre több nyilvános helyen üldözött dohányzás visszaszorulásával egyidejűleg társas rituálék egész sora tűnhet el - állítják társadalomtudósok.

MTI Világ

Diszkriminálhatók a dohányzók álláskeresésnél

Nem ellentétes az Európai Uniónak az emberi jogok tiszteletben tartására vonatkozó szabályozásával az, hogy a vállalatok az álláshirdetésnél kiköthetik: dohányost nem vesznek fel - jelentette ki az Európai Bizottság szóvivője.

MTI Plázs

Az összes nyilvános helyen betiltanák a dohányzást

Nyilvános helyeken a nulla tolerancia elvének alkalmazását, azaz a dohányzás teljes betiltását javasolják a törvényhozóknak a tüdőgyógyász orvosok - jelentette ki Herjavecz Irén, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke.

MTI Plázs

Magzatkori allergiát okoz a dohányzás

Ha a várandós anya dohányzik, születendő gyermekének már magzatkorban különféle allergiás megbetegedéseket, vagy azokra való hajlamot okozhat - állapították meg nemzetközi tapasztalatok alapján az európai allergia- és asztmahálózat (GALEN) berlini éves tanácskozásán.

hvg.hu Plázs

Bunkók a dohányzó autósok: nyári felmérés

A dohányzó autóvezetők fele gyújt rá vezetés közben, közel 53 százalékuk pedig akkor is cigarettázik, ha 18 év alatti, azaz kiskorú utasa van. A dohányzó sofőrök több mint negyede nyíltan bevallja, hogy a csikket kidobja autója ablakán.

Világ

Masszívan dohányzásellenesek az európaiak

Az uniós állampolgárok négyötöde támogatja a dohányzási tilalmat az irodában, üzletekben és más, zárt légterű nyilvános helyeken, derült ki a dohányzásellenes világnap alkalmával készített felmérésből. Ezzel szemben a megkérdezetteknek csak 61 százaléka terjesztené ki a tilalmat a vendéglátó létesítményekre is.