szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nő a gyerekkori asztma gyakorisága Magyarországon is, s ennek okát elsősorban a modern életstílusban keresik a kutatók. Bár az allergiás asztma kialakulása részben attól is függ, hogy az illető örökölt-e genetikai hajlamot, nagy a jelentősége annak, hogy környezetében milyen mennyiségben vannak allergiát okozó anyagok, illetve milyen további tényezők segítik elő a betegség kialakulását.

Szakértők szerint egyre több az allergén az emberek környezetében, ilyen például a parlagfű is, ami - nem lévén őshonos - két évtizede még szinte ismeretlen volt Magyarországon. A bajok forrása lehet a lakás – az 1960-70-es években, a lakótelepeken kezdődött a padlószőnyeg, tapéta térhódítása, amelyek elősegítik a házipor-atkák, a penészgombák szaporodását. Felelőssé tehetők még  a különböző mosó-, tisztítószerek, ezek kihívásával immunrendszerünk nem tud lépést tartani. Ráadásul mind több háziállat él egy légtérben az egyre érzékenyebb emberrel. Fokozza a veszélyt, hogy aktivizálódnak az allergének – ha megváltozik a régóta velünk "élő" anyagok, részecskék szerkezete, allergénné válhatnak, s e változással nem tart lépést - edzetlen maradó - immunrendszerünk. 
 
Házi kedvencünk is lehet veszélyforrás
© hvg.hu
További probléma, hogy túlzottan védjük magunkat, sokat mosakszunk, kevés körülöttünk a házi szennyeződés. Egy újszerű elmélet szerint a testvér, gyerekkörnyezet nélkül, steril közegben, jómódban felnövő gyerekek gyakrabban lesznek allergiások, mint a sok testvér mellett élő, csecsemőkortól sok bakteriális, vírusos fertőzésen áteső szegény gyerekek. Tudósok szerint az immunrendszer - a normális immunglobulin-termelés beindításához - kifejezetten igényli a korai fertőzéseket.
 
Az egymás után jelentkező allergiák sorában az első rendszerint valamilyen bőrallergia, ekcéma, ami már csecsemőknél sem ritka. Ezt követően jelentkezik - típusos esetben csak 3 éves kor után  - az asztma, ami azonban csecsemőkorban sem kizárt. Az úgynevezett allergiás menetelés következő állomása a széna (helyesen allergiás) nátha, ami 6 éves kor előtt igen ritka, ám 3 évesnél is előfordulhat. A legsúlyosabb generalizált allergia, ami akár életveszélyes állapotot is okozhat.  Már csecsemőnél is előfordulhat – rovarcsípés vagy táplálék válthatja ki.
 
Az asztmáról még ma is keveset tudnak a családokban, és az iskolai közösségekben. Ezért indult 2005 szeptemberében egy program Budapesten, a XII. kerület általános iskoláiban (10 iskola, 3900 diák, 321 tanár az érintett). A program során felmérték az asztmás tanulók iskolai helyzetét, az iskolai rohamoldás lehetőségeit és a pedagógusoknak az asztmával kapcsolatos ismeretek szintjét.
 
A program értékelésekor nyilvánvaló lett, hogy megoldatlan a rohamok iskolai ellátottsága, az igényelt speciális bánásmód elveit a tanárok (testnevelők) alig ismerik. Sok asztmás gyerek nem jut diagnózishoz és kezeléshez, így ők fizikai, pszichés és szociális hátránnyal küzdenek. Ezért  az a javaslat született, hogy szakemberek (gyerekpulmonológusok, gyerekgyógyászok, iskolaorvosok - a tüdőgyógyász szakmai kollégium képviselői) a testnevelőkkel, tanárokkal együtt dolgozzanak ki iskolai programot, ami beépülhetne a nemzeti alaptantervbe.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Almalével megelőzhető az asztma

A naponta almalevet fogyasztó gyerekek védettebbek az asztma kialakulásával szemben - állítják brit orvosok a European Respiratory Journal című szaklap legújabb számában publikált tanulmányukban.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Allergia: mennyiért gyógyulhatunk meg?

Az allergia ma az egyik leginkább elharapódzó betegség: itthon több mint kétmillió ember szenved a tüneteitől. A hajlam örökölhető, de sok függ attól is, milyen a környezetünk, hogyan táplálkozunk, mozgunk-e eleget. Hogyan előzhető meg a baj, milyen terápiákkal, és mennyiért gyógyulhatunk?

MTI Plázs

Allergia: nem tudunk alkalmazkodni a környezetünkhöz

Az emberi szervezet nem alkalmazkodott a környezet megváltozásához: az allergia járványszerű terjedése nem az érzékenységet kiváltó rizikótényezők (allergének) növekvő számának tudható be elsősorban - derül ki egy allergológiai és klinikai szaklapban (European Journal of Allergy and Clinical Immunology) megjelent finn tanulmányból.

Hét nap

DRÁGULÓ ALLERGIATERÁPIA

Megszűnt az allergiás tüneteket mérséklő immunterápiához egyedi méltányosságból adható társadalombiztosítási (tb)...