szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cink hatásos gyógyszer a hasmenésben szenvedő gyerekek kezelésére, az azonban még további vizsgálatra vár, hogy milyen módon hat - állapította meg a Pediatrics orvosi szaklapban megjelent tanulmány.

A tudományos dolgozat huszonkét, témába vágó kutatás adatait elemezte. Ebből 16 vizsgálat több mint 15 ezer akut hasmenésben szenvedő gyerek állapotát mérte fel, akiket cinkkel kezeltek, hat tanulmány pedig csaknem 3 ezer folyamatos hasmenéssel küzdő gyerek betegségével foglalkozott.
 
Az Augustában működő Georgiai Orvosi Egyetem kutatócsoportja azt tapasztalta, hogy a cinkterápiával lerövidült mind az akut, mind a folyamatos hasmenéses betegség ideje, ráadásul a székelési gyakoriságot is sikerült csökkenteni.
 
A cinkbevitel egyúttal a hasmenés megelőzésére is bevált. A felmérés szerint a placebót kapó kontrollcsoporthoz képest 18 százalékkal csökkent a cinkkel kezelt gyerekeknél a hasmenés mindkét típusának kialakulása. A tanulmány azonban megjegyezte, hogy a gyerekeknél gyakrabban lépett fel hányás, ha cinket adtak nekik, mint ha a semleges placebót kellett bevenniük.
 
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a hasmenés évente több mint 2 millió ember halálát okozza a Földön. Az áldozatok többsége a fejlődő vagy harmadik világbeli gyerekek közül kerül ki.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Van megoldás a hasmenést okozó rotavírus ellen

A fertőzéses eredetű hasmenések mintegy 80 százalékát vírusok okozzák, melyek közül - főként a téli hónapokban – leggyakoribb a rotavírus okozta megbetegedés. Általában járványos formában jelentkezik, híg, vizes székleteket előidézve, enyhébb-súlyosabb általános tünetekkel kísérve. Megelőzésére a gyermekorvosok a higiénés módszereken túl eddig nemigen tudtak mit tanácsolni, ám immáron Magyarországon is elérhető az első védőoltás a rotavírus fertőzés ellen.

MTI Plázs

Hogyan előzzük meg a hasmenést nyaraláskor?

Az utazási hasmenés okai az ételekben, italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok, egyéb mikrobák, amelyek gyomor és bélrendszeri fertőzést okoznak.