szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ősi kínai harcművészeti ág, a tajcsi modernizált változatának rendszeres gyakorlása megkönnyíti az éjszakai pihenést, írják amerikai kutatók a Sleep című szaklapban megjelent tanulmányukban.

Azoknak az embereknek a kétharmada, akik megtanulták a tajcsi lassú, kifinomult mozdulatsorát, jelentős javulást érzékelt alvásának minőségében, miközben az egészségügyi oktatásban részesült tesztalanyoknak csupán egyharmadával történt ugyanez.

A tajcsivel hasonló eredményeket értek el az alvászavarok csökkentésében, mint gyógyszerekkel vagy a kognitív viselkedésterápia alkalmazásával – mondta el Michael R. Irwin, a Los angelesi University of California (UCLA) munkatársa, a kutatás vezetője.

Irwin csoportja 112 embert vizsgált, akiknek életkora 59 és 86 év között volt. 59 résztvevő hetente háromszor 45 perces tajcsi foglalkozáson vett részt 16 héten keresztül, majd további kilenc hétig otthon gyakorolt. A vizsgálat kezdetekor rosszul alvók 63 százaléka mondta azt a kurzus befejeztekor, hogy alvása jelentősen javult. Az ugyancsak 25 hetes egészségügyi oktatáson részt vett embereknek ezzel szemben csak 22 százaléka került át a "gyenge" alvásminőségű kategóriából a "jó alvó" csoportba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Alvászavarok: milyen betegségeket idéz elő?

Amerikai kutatók azt vizsgálták, miért ártalmasabbak az alvászavarok a nők egészségére, mint a férfiakéra. A vizsgálat során arra is fény derült, milyen egészségügyi kockázattal járhat az álmatlanság.

Medipress Plázs

Alvászavarok: megoldás lehet a jó párkapcsolat

Egy új tanulmány leszögezi, hogy a boldog házasságban élő nők nyugodtabban alszanak, mint azok, akiknek nem sikerült olyan jól a párkapcsolatuk. A kiegyensúlyozott nőknek 10 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy kialudják magukat.

Medipress Plázs

Miért a nőknél gyakoribb az alvászavar?

Az alvászavar a leggyakorribb és legsúlyosabb tünet, amelyről a középkorú nők panaszkodnak, mikor belépnek a változókorba - állítja a Journal of Clinical Nursing áprilisi számában megjelent cikk.

hvg.hu Plázs

Lebegéstartály: „negyven perc felért ötórányi mély alvással”

Ki ne vágyna tökéletes nyugalomra, ha csak rövid időre is? Egy jónéhány évtizede létező módszer, amely már itthon is elérhető újfajta felfrissülést ígér. Nem kell hozzá más, mint egy speciális tartály testmeleg sós vízzel, ahol teljes csönben és sötétségben lebeghetünk.

MTI Plázs

Alvászavarok: a szervezet jelzi, hogy baj van

Az ultrahang egyre nagyobb szerephez jut a ideggyógyászati diagnosztikában. Létezik a nyaki verőereket vizsgáló ultrahang, újabban pedig megjelent az agyi vérkeringési zavarok kiszűrésére szolgáló készülék. A fórumon előadásokat tartanak, majd ezt követően elméleti vizsgát tehetnek a fiatal neurológusok.

Medipress Plázs

Csak a mély alvás javítja a memóriát

A szunyókálás növelte ugyan a teljesítőképességet a memóriateszten, de csak azoknál volt jelentős különbség, akik elég komolyan vették a tesztet és elég mélyen tudtak aludni a negyvenöt perc alatt.

Medipress Plázs

Elhízáshoz vezet a sok és a kevés alvás

A québeci Laval Egyetem táplálkozás-szakértőinek megfigyelései szerint azok az emberek, akik napi 9-10, illetve 5-6 órát alszanak, sokkal gyakrabban híznak el, mint az általában ajánlott 7-8 órát alvók.

hvg.hu Plázs

Hogyan vessünk véget az alvászavaroknak?

Lassíthatjuk az öregedést, és számos betegséget kerülhetünk el a rendszeres és kiegyensúlyozott éjszakai alvással. Ám egyre többen vannak, akik éjfél után kerülnek ágyba, meg sem adva maguknak az esélyt a pihentető alvásra. Innen pedig egyenes út vezet az alvászavarokig.

Medipress Plázs

Matematikai megoldás az alvászavarokra

Az ausztráliai Queenslandi Egyetem egyik kutatója új módszert fejlesztett ki a gyermekek alvás közbeni légzésének vizsgálatára. A módszer a remények szerint később felnőttek esetében is alkalmazható lesz.

MTI Plázs

Alvászavaroktól szenvednek a dohányosok

Kevesebb időt töltenek mélyalvásban a dohányosok, mint a nemdohányzók - állapították meg amerikai kutatók alvó dohányosok agyi aktivitását követve. A dohányzók négyszer-ötször gyakrabban panaszolták, hogy nem érzik kipihentnek magukat, mint a nemdohányzók.