szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyetlen nagy térben kialakított irodák kikészítik az embereket, a dolgozók több stresszhatással találkoznak, gyakrabban náthásak és kevésbé termelékenyek - állapították meg ausztrál kutatók.

A modern irodakialakítás hatását vizsgáló tanulmányokat tekintette át az elemzés, mely megállapítja, hogy a nagytermes helyeken dolgozó emberek 90 százaléka számol be káros egészségügyi és pszichés következményekről. Több stressz és gyakoribb konfliktusok, magasabb vérnyomás és az állomány gyakoribb cserélődése jellemzi ezeket a munkahelyeket.
   
"Az alkalmazottak számos olyan problémával néznek szembe, mint magánszférájuk, egyéniségük elvesztése, alacsony munkahatékonyság, különféle egészségügyi gondok, túlingereltség és munkájukkal kapcsolatos kielégületlenség, amikor nyílt terű munkahelyi környezetben dolgoznak" - írja Vinesh Oomen, az Asia-Pacific Journal of Health Management című szaklap legutóbbi számában megjelent dolgozatában.
   
A dolgozókat bosszantja a bizonytalanság, az állandó tudat, hogy kollégáik bármikor láthatják számítógépük képernyőjét, hallhatják telefonbeszélgetéseiket - mondta Oomen. A nagy zaj koncentrációhiányhoz és csökkent termelékenységhez vezet. Több munkahelyi konfliktus fordult elő ezeken a helyeken, ahol az emberek olyan közel ülnek szomszédjukhoz, hogy akár egy megcsörrenő telefon is irritálóan hat. A fertőzések, például az influenza is gyorsabban ért körbe a közös nagytermekben.
   
A kutató becslése szerint 20 százalékos költségcsökkenést érhetnek el a cégek, ha nagytermes munkakörnyezetet alakítanak ki. Hangsúlyozza azonban, hogy egy munkahely megtervezésénél nem szabad csak a költségtakarékosság elvét figyelembe venni, de szem előtt kell tartani az ott dolgozók összetett szociális és lélektani szükségleteit is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Melyik a 6 legegészségesebb munkahely?

Hat vállalat képviselője vehette át az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) által odaítélt Egészséges Munkahely díjat. A hatodik alkalommal meghirdetett díjra 17 pályázat érkezett, amelyek értékelése során az öttagú bíráló bizottság figyelembe vette a vállalatok munkahelyi egészséggondozását, az egészséges táplálkozás, a testmozgást, valamint a munkahelyi dohányzás visszaszorítását.

hvg.hu Tech

Kávézókban zajlik a jövő irodai munkája

Napjainkban az irodai munka jelentős részét az adminisztrációs feladatok teszik ki, éppen ezért sokszor érezzük monotonnak a hétköznapjainkat. A Canon futurológiai jelentése azonban bíztató változásokra hívja fel a figyelmet.

MTI Karrier

Munkahelyi testmozgással a stressz ellen

Boldogabbak, nyugodtabbak, és hatékonyabb munkára képesek azok az alkalmazottak, akik munkahelyükön szakíthatnak egy kis időt a testmozgásra - állapították meg brit szakemberek.

MTI Karrier

Stresszes magyarok: a munkára fogjuk?

Az utóbbi években egyre fontosabb az idő rugalmas beosztása a társadalom többsége, még a nem dolgozók számára is; ezzel összefüggésben jellemzően a hölgyek érzik inkább úgy, hogy alig jut idejük magukkal foglalkozni - áll a GfK Hungária Piackutató Intézet legújabb jelentésében.