szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai és francia kutatók olyan genetikai markert fedeztek fel, amely legalább 11 ráktípusnál jelen van, és új tesztekhez, valamint kezelési módokhoz vezethet.

Az amerikai Mount Sinai orvosi egyetem és a francia orvosi kutatások intézete munkatársai több mint 1300 daganatos páciensnél találták meg a follikulus stimuláló hormon (FSH) receptorát. A New England Journal of Medicine (NEJM) című szakfolyóiratban csütörtökön ismertetett tanulmányban 11 különböző ráktípussal megbetegedett, 1336 embertől vettek szövetmintákat. A rákos elváltozások közt a prosztata, az emlő, a vastagbél, a hasnyálmirigy, a hólyag, a vese, a tüdő, a máj, a gyomor, a here és a petefészek daganatai voltak. 

Az FSH receptora - amely általában az ember szaporítószerveiben van jelen - megtalálható volt a tanulmányban megvizsgált valamennyi tumor esetében az érfalban, függetlenül attól, hogy a daganat növekedési típusától, illetve attól, hogy mennyire volt előrehaladott. A receptor teljesen hiányzott a szervezet más, egészséges szöveteiből, még a daganatos szerv normális szöveteiből is. A későbbi elektronmikroszkópos vizsgálatok is azt mutatták, hogy a receptorok valóban "a tumor véredényeiben halmozódnak, de nem kötődnek az erekhez a normális sejtekben". A tumor ereinek vizsgálata, abban pedig a marker jelenléte fontos információkkal szolgálhat a kutatóknak a rákos növekedésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Lyukfúrás a sejtbe - rákgyógyszer-adagolás a közeljövőben

Lézerek és nanotechnológiai anyagok felhasználásával új rákterápián dolgoznak az amerikai Georgia államban a kutatók. A metódus még nincs kész, évek múlva várható csak a klinikai kipróbálás, de már most vannak biztató eredmények - írja a Discovery News.