szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha végre rászánjuk magunkat, és elkezdünk kondizni, elkezdenek bombázni minket mindenféle szabállyal. Például, hogy az edzésnek fájnia kell, és nyújtás nélkül bele se kezdjünk. Íme, néhány tévhit és féligazság a zsírégetésről, a súlyokról és az izomlázról.

A tévhitek eloszlatásához a stylebook.de egy szakértőt kért fel. A 26 éves Micha Ostergaard olimpiai úszónő és személyi edző, és néhány igen meglepő dolgot magyaráz el a fitneszről, és az izmainkról.

Első tévhit: a hasizomgyakrolatoktól lapos lesz a has

Az ellenkezője is igaz lehet, hogy ha nem figyelünk oda. A hasizomgyakorlatok révén ugyanis megerősödnek a hasfal izmai, melyek így előretolják a hájat, így még inkább kidomborodik a  has. Továbbá mivel nem létezik helyi zsírégetés, ezért ha fogyni szeretnénk "Pocakból", akkor készüljünk fel, hogy máshonnan is fogunk, de ahhoz az étkezésünkre is oda kell figyelni a tréning mellett.

AFP / Alexander Klein

Második tévhit: a nők csak kis súlyokkal edzhetnek, ha nem akarnak izomkolosszusok lenni

A nők eleve kevesebb tesztoszteront termelnek, így nem is képesek annyi izmot építeni, mint a férfiak. Állítólag tizenhatoda a nők izmainak a mennyisége a férfiakéhoz képest, így ennyivel kevesebb muszklijuk lesz, hacsak nem nyúlnak valami  kétes összetételű izomnövelőhöz.

AFP / Ramil Sitdikov

Harmadik tévhit: minél inkább izzadunk, annál keményebben edzünk  

Semmi köze az izzadás intenzitásának a tréning hatékonyságához, mondja Ostergaard, csupán a test egyik reakciója a mozgásra, ami mindenkinél eltérő, és az a funkciója, hogy lehűtse a felhevült testet. Ezért ne izguljon, ha edzés után nem csurom víz, attól még érdemes volt.

Negyedik tévhit: csak akkor ér valamit az edzés, ha fáj

Ne legyen csalódott, ha nincs akkora izomláza az edzés után, hogy fájjon minden mozdulat. Sőt, ha több napon át fennáll, akkor az már lehet, hogy nem láz, hanem húzódás. Bár sokkal hatékonyabbnak érezzük a tréninget, ha az izmunk tejsav-reakciója működésbe lép, de inkább figyeljünk jobban oda az egyes gyakorlatok pontos véghezvitelére, és ne vigyük túlzásba.


Ötödik tévhit: az ezdés előtti nyújtással megelőzhetjük a sérüléseket

Már több kutatás is bizonyította, hogy a tréning előtti nyújtásnak semmi hatása nincs, a hvg.hu maratoni felkészülésekor pedig Monspart Sarolta is felhívta a figyelmet arra, hogy épp ellenkezőleg, káros lehet, ha azokat az izmokat, melyeket majd megerőltetünk, túlzottan kinyújtjuk. Állítólag azok, akik futás előtt percekig nyújtanak, többször lesérülnek, mint azok, akik csak nekiiramodnak. A bemelegítés viszont nem árt, rövid sprintekkel, kitörésekkel például jó kezdeni a tréninget. A nyújtást pedig hagyjuk az edzés végére!

AFP / Kirill Kallinikov

Holnap még öt tévhitet tisztázunk!

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!