A fiatalító étrend titka
A szakértők és az orvosok mind-mind megegyeznek abban a tényben, hogy helyes táplálkozással nem csak a betegségeket...
A szakértők és az orvosok mind-mind megegyeznek abban a tényben, hogy helyes táplálkozással nem csak a betegségeket előzhetjük meg, hanem életkorunkat is meghosszabbítjuk. Nem mellékes az a kutatási eredmény sem, miszerint a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék jótékony hatással vannak szervezetünkre, védik, és szebbé varázsolják a bőrünket, hajunkat. A népszerű német női oldal, az Elle magazin cikkéből megtudhatjuk, milyen szabályokat érdemes betartanunk, hogy frissebbnek, fiatalabbnak és fittebbnek tűnjünk amellett, hogy egészségünket is karban tartjuk.
Bogyós gyümölcsök
Az apró szemű bogyók rengeteg vitamint tartalmaznak, és fiatalító hatásuk miatt ajánlott a fogyasztásuk.
A bennük található anthocyane nevezetű növényi anyag felelős az intenzív színükért. Az UV sugarak káros hatása, a nikotin, a stressz gyulladásokat okozhatnak a szervezetben, a bőrt ráncossá, rugalmatlanná teszik. Az agresszív molekulák elleni harcban a sötétszínű bogyós gyümölcsök hatékony védelmet jelentenek, különösen ajánlott a paprika, szeder, málna, bodza, spenót, vöröshagyma és az oliva. Figyeljünk arra, hogy a vitaminokat, antioxidánsokat hosszú ideig ne tabletta formájában vigyük szervezetünkbe, hanem természetes módon.
Paradicsom, sárgarépa és a halak
Bőrünket szebbé varázsolja a paradicsom és a sárgarépa. A különböző halfélék pedig bőrszárazság ellen nyújtanak hatékony védelmet.
Egy berlini tanulmány szerint az antioxidánsok közül különösen a bétakarotin és a likopin teszi szebbé bőrünket és ezt tesztszemélyeken is igazolták. Napi fogyasztásra ajánlott ideális mennyiség 2 répa vagy 200 mililiter sárgarépalé. A likopin megvédi bőrünket a káros napsugaraktól, napi egy evőkanál paradicsomlé segíti a védekezést ezen sugarak ellen.
A halak, különösen a lazac, szardínia, makréla vagy a hering tele vannak omega 3 zsírsavakkal, ezek esszenciális zsírsavak, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem képes azokat előállítani, ezért ezeket táplálékkal kell felvenni. Vérnyomáscsökkentő hatású, csökkenti a trombózis kialakulásának veszélyét és kisebb a szív koszorúér halálozás azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak halat.
Brokkoli, lenfélék és a tejtermékek közül - az író
A brokkoli elősegíti az ösztrogéntermelést, a lenfélék megtartják erőnlétünket, a vajkészítéskor visszamaradó anyag, az író pedig bőrünk feszességéért felel.
A brokkoli nagyon jó tápanyagforrás, sok C-, K-, A-, B6-, B2-vitamin található benne. Gazdag rostokban, folsavban, mangánban, foszforban, magnéziumban és tartalmaz még proteint, omega-3 zsírsavat, vasat és kalciumot is. A brokkoli, mint más zöld leveles zöldség, jó adag növényi tápanyagot, antioxidánst tartalmaz, óvja a szívet, véd a bőrráktól és segít a gyomorfekély elleni küzdelemben. A brokkoli véd a petefészekrák ellen, és a prosztatarák megelőzésének egyik lehetséges fegyvere is. Ajánlott hetente kétszer fogyasztani.
A lenfélék igazi erőnlétjavító tápanyagforrások. Magját gyógyászati célra is használják. Olyan esszenciális zsiradékot tartalmaz, amely a szervezet számára nélkülözhetetlen. A lenmagot ajánlják székrekedés ellen, gyógyítja a bélbetegségeket és az izületi gyulladásokat, omega-3 tartalmának köszönhetően megelőzi az érelmeszesedést. Legoptimálisabb naponta egy evőkanál lenmagolaj fogyasztása.
Ahhoz, hogy megtartsuk bőrünk feszességét, elegendő fehérjét kell a szervezetünkbe juttatni. A proteinek a testünk építőkövei, meghatározzák az egészségünket, az izomzatot, a fizikai és szellemi teljesítményt. Ha állati vagy növényi eredetű táplálékot fogyasztunk, ilyen proteinek kerülnek a szervezetünkbe, ezek különösen a túróban találhatóak, de a kefír is tartalmazza őket, valamint a halak, a zsírszegény húsok, a diófélék, és a hüvelyesek. A fehérjéket két harmad növényi- és egy harmad állati eredetű élelmiszerekből ajánlott magunkhoz venni.
Keménysajtok, zöld tea és a köles
A fogainkat legjobban védő élelmiszerek listáját a sajtok vezetik, ezen belül is a kemény sajtok, mint például a parmezán vagy az ementáli sajt. Elősegítik a nyáltermelést, gazdagon tartalmaznak kálciumot, foszfátot, tejproteint, amelyek védik a fogakat. A legjobb, ha étkezésünket alkalmanként sajtfogyasztással zárjuk, ezzel is csökkentjük a káros savképződést a szánkban.
A zöld tea egészségre kiható ereje legnagyobb mértékben a benne található nagy mennyiségű antioxidánsnak, a polifenolnak köszönhető, ami a bőrre káros UV sugaraktól véd meg és kutatások szerint éveink számát is meghosszabbítja. Egészségmegőrző tulajdonsága mellett a zsírégetés felgyorsításában is segít. Csak az a tea tartalmaz polifenolt, amelyben a teafű 6 és 8 perc között ázik. Négy csészényi adag zöld tea naponta jót tesz fogaink fluorpótlásának is.
A vékonyszálú, töredezett végű haj gyakori kiváltója a vashiány, amely a nők körében igen gyakori probléma. Ennek orvoslásában segíthet a köles. Vasban gazdag gabonafélék közül a legjobb a kenyér. Ezek az élelmiszerek sok C vitamint, és szilíciuomot tartalmaznak, ami a hajat és a körmöket erősíti. Alternatíva azoknak az embereknek, akik nem szeretik a kölest: minden héten egy sovány marhahús elfogyasztásával pótolhatják vashiányukat. Ezen kívül még jó a petrezselyem, a menta illetve a borsmenta.
Alternatíva-e a fagyasztott zöldség és gyümölcs?
A fagyasztott zöldségek és gyümölcsök mielőtt a boltokba jutnának, a következő folyamatokon esnek át: még nyers, vitamindús állapotukban gyors szüretelésre kerülnek, majd hirtelen lefagyasztják, légmentesen csomagolják őket, így biztosítva a hosszú eltarthatósági időt. Így ezek sem rosszabbak, ha nincs kéznél éppen friss zöldség, gyümölcs. A konzervek is jobbak, mint amilyen hír terjed róluk az emberek között. A hőérzékeny vitaminok 30%-a pusztul el rögtön konzerváláskor, a többi csak lassan bontódik le, így ez sem elvetendő megoldás.