Lenyűgöző hollywoodi villámlások
Mi történik az emberi testben, ha belecsap a villám?
A villámcsapás ezredmásodpercek alatt végigfut a testfelületen, néha csak megtépi a ruházatot, némi égési sebet vagy felületes sérülést hagy maga után, esetleg még azt sem. De súlyos sérülést vagy azonnali halált is okozhat. A túlélés nagyban függ attól, hogy kap-e azonnali segítséget a villámsújtott ember.
A rejtélyes zseni, aki megszelídítette a villámokat
Nikola Tesla a XIX. és XX. század fordulójának egyik legnagyobb jelentőségű feltalálója és tudósa volt, akinek – sok egyéb, sokkal fontosabb találmány mellett – mesterségesen sikerült villámokat keltenie.
Villámveszély: egyre jobban félnek az emberek
Hárommillió forint pluszköltséget jelentett az eddigi viharok utáni takarítás a közterület-fenntartónak: folyamatosan tisztítják a csatornákat is, de az állandó esővíz újabb hordalékkal tömíti el őket. Az országban az elmúlt években alig szereltek fel villámhárítót, mert nem kötelező, most viszont egyre többen kérnek, mert az utóbbi időben több ház is kigyulladt a villámcsapás miatt.
14 hiedelem a villámlásról: melyik igaz?
Tényleg nem szabad fa alá állni, ha villámlik? Megvéd-e a villámlástól, ha beülünk az autóba? Veszélyes-e viharban futni, biciklizni vagy villámláskor telefonálni, zuhanyozni? A leggyakoribb, villámcsapással kapcsolatos tévhiteket és hiedelmeket próbáltuk megerősíteni vagy megcáfolni.
Lenyűgöző villámcsapások – Nagyítás-fotógaléria
Derült égből vagy hatalmas vihar közepén, vulkánok mellett vagy a nyílt tengeren – lélegzetelállító villámlásfotók a világ minden tájáról.
Villámló szuperhősök a történelemből
Parancsolni a villámoknak: e képesség ősidők óta foglalkoztatja fantáziánkat. Már az ősember is félve tisztelte a villámok erejét, az ókorban istenek hatalmát vélték felfedezni bennük, később varázslóknak tulajdonították a villámok iránytásának bűvös képességét. Ma is számtalan helyről köszönnek vissza a popkultúrában a villámokat szóró szuperhősök.