Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Négy hónap alatt, hozzávetőlegesen nettó 31,5 milliárd forintos keretből szervezik meg a budapesti vizes világbajnokságot, amelyre már az első napon elkelt 11 ezer belépő. A Magyar Úszó Szövetség, egyben a vb szervezőbizottságának elnöke, Wladár Sándor azt mondja: nincs déjà vu érzésük, ami a 2017-es eseményt illeti.

hvg.hu: Mi a garancia arra, hogy az idei vizes vb nem drágul majd ugyanúgy évekig, mint a 2017-es?

Wladár Sándor: Elmondtam korábban is, hogy csak feltételekkel fogadtam el a kormány felkérését a szervezőbizottság elnöki posztjára, ezek közül az egyik az volt, hogy felülről zárt költségvetése legyen a világbajnokságnak a transzparencia érdekében. Láthatták a mostani beszámolóból is, hogy ez megvalósult. Megígérhetem, újra, hogy azt a költségvetési számot, amely ma elhangzott, nem fogjuk túllépni.

A 2017-es emlékezetes drágulássorozat is kellett, hogy most már olcsón tudjunk vizes vb-t rendezni, kérdés, akarunk-e

hvg.hu: Hogyan lett a kivitelezés fővállalkozója Lounge Grouphoz tartozó Moonlight Event Kft.? (A cég Balásy Gyula érdekeltsége, amely rendszeresen kap nagy értékű megbízásokat a kormányzati tendereken – a szerk.)

W. S.: A közbeszerzés a Nemzeti Kommunikációs Hivatalon keresztül történt, ezt követően a társszervező Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. jelölte ki a fővállalkozókat. Akikkel egyébként jó az együttműködés: egyeztetünk, tudunk egymás számairól, arról, hogy mi történik. Nincs 2017-es déjà vu érzésünk. Nyilván van egy természetes áremelkedés, van egy erőteljes infláció, árfolyamprobléma, háború nem messze tőlünk…, de a jóváhagyott költségvetés nem fog változni.

hvg.hu: Milyen jegybevételre számítanak?

W. S.: Szerda délelőtt kezdődött meg a jegyárusítás, estére, alig tíz óra alatt 11 ezer belépő kelt el több mint 100 millió forint értékben. Az egészen biztos, hogy telt ház lesz, sokkal kevesebb jegyünk van, mint amennyit el tudnánk adni. Volt arról szó, hogy esetleg az MVM Dome-ba (a januári kézilabda-Eb-re megnyílt, a Népligetben 75 milliárd forintból felépült csarnokba – a szerk.) vigyük el a vb-t, amelynek több mint 20 ezres a lelátója, de az idő rövidsége miatt nem tudtuk volna megépíteni és kipróbálni a mobil medencét. A Duna Aréna 2017 után elbontott lelátóinak visszaépítése is milliárdokba került volna. 180 ezer jegyünk van, de biztos vagyok abban, hogy másfél-kétszer ennyit is el tudnánk adni. Az árakat úgy határoztuk meg, hogy mindenki számára elérhető legyen a vb.

30 milliárd fölött a vizes vb költsége, de még nőhet - 2700 versenyzőt várunk

hvg.hu: Az orosz és belarusz versenyzők nem vehetnek majd részt a vb-n. A döntést a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szervezet, a FINA hozta meg, nem a szervezőbizottság. Ezzel együtt érte önöket bármilyen nyomás ezzel kapcsolatban?

W. S.: A magánvéleményem az, hogy sportolót ne büntessenek azért, mert egy ország háborúban áll. Azért mondom ezt, mert megéltem 1980-at és 1984-et. A 80-as moszkvai csonka olimpia volt (Wladár ott lett olimpiai bajnok 200 méter háton). Aztán 1984. május 2-án közölték velem, hogy nem indulunk Los Angelesben, tehát megbüntettek, pedig a vérünket, életünket adtuk a sportért. Ezzel együtt elfogadjuk a FINA döntését. Igaz, a FINA is sokat hezitált: az európai szövetség, a LEN és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) hetekkel előbb adta ki ezt az ultimátumot. Úgy tudom, hogy a NOB sportolói tagozata sem támogatta a kizárást. Nagyon sajnálom, hogy nem lesznek itt, hogy elvették tőlük ezt a lehetőséget, ha azonban úgy teszem mérlegre a kérdést, hogy számos nemzet bojkottal fenyegetett, akkor inkább a kettő ne legyen itt, mint akár tucatnyi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!