Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

A végső döntést a közgyűlés hozza meg, de az a Magyar Ökölvívó Szakszövetség szerint már csak formalitás.

A Bokszvilágszervezet (World Boxing, WB) elfogadta a csatlakozási kérelmét – jelentette be a Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ). Közleményük szerint a WB elnöke, Boris van der Vorst történelmi sikernek nevezte az elnökség egyhangú döntését, amellyel a közgyűlés számára javasolják a magyarok felvételét. A végső szót a kérdésben a tagság mondja ki március 1-jei ülésén, ez azonban a MÖSZ szerint már csak formalitás.

A MÖSZ február 8-i küldöttgyűlésén határozott arról, hogy a Nemzetközi Ökölvívó-szövetségből (IBA) a WB-be lép át. Akkor Kovács István elnök úgy nyilatkozott, hogy a csatlakozási tárgyalások már decemberben megkezdődtek, s jelezte azt is, hogy közös terveik vannak az új szervezettel, például szeretnének belépni a versenyrendszerbe, segítenének a sportdiplomáciai célok megvalósításában, utánpótlás-Európa-bajnokságot rendeznének, illetve a szervezet egyik kongresszusának is otthont adnának, és szeretnének bekerülni az új nemzetközi szövetség különböző bizottságaiba.

Az elnök már a novemberi megválasztása után arról beszélt lapunknak, hogy „a sportág olimpiai programban tartása érdekében az egyetlen lehetőség az átlépés”, afelől pedig kétséget sem hagyott, hogy ez rendkívül fontos szempont.

Kovács szerint a magyar lesz a 75. szövetség, amely hivatalosan is csatlakozik a WB-hez, ami mérföldkőnek számít a szervezet elismerése szempontjából. Eközben azonban az Insidethegames arra hívja fel a figyelmet a notifight.com szakportál írása alapján, hogy a már átlépett nemzeti szövetségek egy része párhuzamos struktúrákkal, belső konfliktusokkal küzd, vagy azért harcol, hogy a saját országában az amatőr boksz irányításának felelőseként ismerjék el.

Ennek nyomán a Magyar Nemzet kedden megkérdezte Kovácsot – aki korábban az IBA főtitkára volt – arról, hogy látja a helyzetet. Szerinte „mindössze arról van szó, hogy azokban az országokban, ahol a nemzeti szövetségek csatlakoztak az új világszervezethez, az IBA helyi szinten fantomszövetségeket hoz létre, lásd például a cseh és amerikai példát, hogy ezzel is azt mutassa a világnak, ezek az országok, ugyan bokszoló nélkül, de még mindig hozzájuk tartoznak”.

Az ökölvívást jelenleg a bizonytalanság, a NOB és az IBA között elmérgesedett viszony jellemzi. A sportág, amely pillanatnyilag nincs ott a Los Angeles-i játékok programjában, a legutóbbi két olimpián már csak a NOB teljes körű irányításával szerepelhetett. A NOB 2023 tavaszán visszavonta az orosz Umar Kremljov elnökölte IBA elismerését, gyakorlatilag teljesen kizárva ezzel az olimpiai mozgalomból. A döntést azzal indokolta, hogy a 2020 vége óta Kremljov irányította nemzetközi szövetség nem tudta megoldani a pénzügyi, sportszakmai és vezetési problémákat.

Boksztragédiák: ha több életet tesz jobbá, mint ahányan belehalnak, akkor rendben van?

Az egyik legősibb, de legveszélyesebb sport az ökölvívás. Orvosszervezetek kampányoltak a betiltása mellett, az amatőrök egészségét fejvédővel próbálták megóvni, de úgy tűnik, az csak tetézte a bajt. Közelebb vihetnek a sorra ismétlődő tragédiák a sportág biztonságosabbá tételéhez?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!