szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligencia kutatások részét képező szoftver egy adott szöveget a stílus és a szóválasztás szerint elemez, és ezek alapján más szövegekről is képes eldönteni, hogy az adott stílus szerepel-e a "stílusminták" között. Kutatók egy csoportja szerint több kéz jegyezhette a szentírás eredeti szövegét.

Szövegelemző algoritmussal próbálják kideríteni izraeli kutatók, hogy vajon hány szerzője lehetett a Bibliának. A szentírás esetében a szoftverrel azokat a szövegrészeket vizsgálják, amelyekről a kutatók korábban is feltételezték, hogy azonos szerző jegyezte le, majd az elemzést kiterjesztették azokra a versekre is, amelyeket ketten írhattak le.

Ilyen például Ézsaiás próféta könyve, amelyről korábban is sejtették, hogy két szerző munkájáról van szó. A kutatók korábban a 39. verset nevezték meg határvonalnak, a szoftver viszont a 33. versnél vélte fölfedezni a változást. Az elemzésekből vallást is érintő következtetéseket nem kívánnak leszűrni a programozók.

Az ilyen szoftvereket számtalan területen lehet majd használni. Az algoritmus például a több szerzős jogszabálygyűjteményeket is átfésülheti, hogy ne maradjanak benne értelemzavaróan különböző stíluselemek. A bűnüldöző szerveket pedig akkor segítheti, amikor egy névtelen fenyegetés küldőjét próbálják megtalálni.

A szóhasználat és a stílus elemzésével még az is kideríthető, hogy férfi vagy nő, illetve milyen korcsoportba sorolható az adott mű szerzője.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A Biblia másolásába kezd egy robot

A Biblia lemásolásába fog egy robot Trierben: a pénteken munkához látó robotnak tizenegy hónapra lesz szüksége, hogy szépírással papírra vigye a kereken 3,5 millió betűt.

hvg.hu Kult

Biblia: melyik fordítás a leghitelesebb?

Egyes Újszövetség-fordítások akár egész mondatokban is eltérhetnek egymástól. Melyik változat a pontos? A Nyelvisztán blog szerzője legfrissebb bejegyzésében egy konkrét példán keresztül vizsgálja a kérdést.

Szegő Péter Itthon

Homoszexualitás és kereszténység: "kevés hívő él teljesen a Biblia szerint"

Bauman Esztert, az ELTE másodéves kulturális antropológus mesterszakos hallgatóját homoszexualitás és kereszténység kapcsolatáról kérdeztük. Az interjú apropóját Bauman pénteki, Etikai dilemmák egy meleg keresztény imakörben című előadása adta, mely az ELTE Társadalomtudományi Karának egyik konferenciáján hangzott el.