szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínában megkezdték a világ legnagyobb, mágnesek segítségével lebegő szélturbináinak építését. A szélfarm generátorai 400-5000 watt közötti mennyiségű energiát termelnek majd, ha 2008 első felében elkészülnek.

Jelentős ugrás lehet a hatékonyabb
energiatermelés felé
© sxc.hu
A Xinhua kínai hírügynökség szerint a szinte súrlódás nélkül közlekedő, mágnesesen levitáló, a „maglev” vasutak technológiáját alkalmazó szélkerekek már 3 m/s szélerősségnél is képesek energiát termelni. A fejelsztő cég szerint a mágnesesség alkalmazásával a működési költségeket a felére lehetne csökkenteni, s ezzel 0,4 jüan (5 cent) alá esne egy kilowattóra kitermelése. Korábban idén már egy arizonai cég is bejelentette egy nagyméretű maglev turbina építését, ám ekkora méretben ez a technológia még teszteket igényel.

Az egyre fejlődő ipar energiaigényeit kiszolgálni igyekvő Kínában ez a technológia kulcsfontosságú lehet, de a világ többi részén is alighanem üdvözölnék a gazdaságos alternatív energiaforrást. A fejlesztő cég szerint a szélkerekek segítségével akár az autópályák kivilágítása is megoldható lenne, ugyanis a turbinák mozgásához szükséges szelet az elhaladó autók által keltett légáramlat generálná.

Kína a világ ötödik legnagyobb szélenergia-termelője, a kormány céljai szerint 2010-ig eléri majd az 5 gigawattos kitermelést, 2020-ra pedig akár az 50 gigawattot, amely az ország teljes energiaigényének 4 százaléka.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Veszély nélkül háromszorosára lenne emelhető a szélerőművek száma

Szélerőművekből akár háromszor többet is lehetne telepíteni az engedélyezettnél, az nem veszélyeztetné a magyarországi áramellátás biztonságát – derül ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapjáról, a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiához készített egyik háttértanulmányból.

MTI Itthon

Felépült az első magyar szélerőmű-park

Felépült az első magyar szélerőmű-park Mosonszolnok térségében; a 12 erőműből álló 24 megawatt teljesítményű létesítményre 36 millió eurót - közel 9 milliárd forintot - fordított a beruházó Energy Corp Hungary (ECH) spanyol-magyar vegyes kft.

hvg.hu Gazdaság

Szélerőmű-erdő épül a Dunántúlon

A napokban megkapta a jogerős környezetvédelmi engedélyt az EETEK Hungary Energia-hatékonyság Technológiai Rt. bágyogszováti és hárskúti szélerőmű beruházása, amelyek tervezett összértéke eléri a 26 milliárd forintot.

MTI Tech

Repülő szélerőművekkel kísérleteznek

Holland, olasz és belga tudósok újfajta generátorokat próbálnak ki, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá tegyék a szélenergia kihasználását - jelentette kedden a De Standaard című belga napilap.