szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hawaii mellett, a Csendes-óceán iszapjába ágyazódva mintegy 100 milliárd tonna ritka ásványi anyagot találtak. Eddig Kína termelte ki az iPadhez is felhasznált alapanyagok, a földfémek 97 százalékát, mostantól megszűnik a monopólium.

Minden alkalommal, ha televíziót, laptopot, iPadet vagy okostelefont vásárolunk, a készülék legyártásához nagy eséllyel használtak valamilyen ritka ásványt is. Ezek az anyagok nem azért ritkák, mert kevés lenne belőlük, hanem mert kis mennyiségben raktározódnak egy-egy helyen, és kevés kitermelése is rengeteg munkába kerül.

Wikipedia

A másik nagy gond a ritka ásványokkal, hogy a nyers ritkaásvány piaca 97 százaléka Kína kezében van – Kína dönti tehát el, mennyi hagyhatja el az országot. Ez meglehetősen nehézkessé teszi mások számára az elektronikai eszközök gyártását, illetve azt is, hogy a termékek ára versenyképes szinten maradjon.

Sokan fellélegezhetnek most: japán kutatók gazdag ritkaásvány-lelőhelyre bukkantak. Ritkaföldfémeket és ittriumot is találtak a tengeri iszapban, 3500 és 6000 méter mélyen – áll a Guardian cikkében. A kincset érő nyersanyag nemzetközi vizeken, Hawaii és Tahiti mellett pihen.

A lelőhely olyan gazdag, hogy eltörpül mellette az eddig ismert tartalék mennyisége: a korábbi 110 millió tonna mellé ennek ezerszerese, további 100 milliárd tonna áll majd rendelkezésre. A felfedezés azt is jelenti, hogy megszűnik a kínai monopólium, az árak zuhanni fognak, és a ritka ásványi anyag nem befolyásolja, ki gyárthat elektronikai eszközöket.

Ugyanakkor elemzők korábban már figyelmeztettek arra, hogy ha találnak is új ritkaföldfém-lelőhelyeket, kiaknázásuk, a kinyert nyersanyagok további feldolgozása komoly – évekig tartó – technológiai fejlesztésket igényel, így egy darabig biztosan még Kína uralja a számítástechnikai alapanyagok piacának ezt a rendkívül fontos részét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bespájzol Kína a ritkaföldfémekből

Kína stratégiai készletet állít fel nehéz ritkaföldfémekből nyersanyag forrásai védelmében és a belföldi piac ellátási biztonságának garantálása érdekében.

MTI Tech

2011: jönnek a világító ásványok és a beszélő fajhatározó

Dinoszauruszok, mamutok, világító ásványok, növények és természetismereti tanműhely áll majd a gyermek és felnőtt látogatók rendelkezésére a Kézbe vehető természet - interaktív kiállítások a Föld történetéből és a Kárpát-medence kincseiből nevű projekt 2011-es indulásával a Magyar Természettudományi Múzeumban.

hvg.hu Plázs

Évszázados tévhitek az ásványokról

Az ásványokat több ezer éve alkalmazzák a gyógyításban, szervezetre gyakorolt kedvező hatásuk azonban sok esetben vitatott, hisz számos áltudományos vélekedés, tévhit övezi e terápiákat.

MTI / hvg.hu Gazdaság

Élesedik Kína „olajfegyvere”: csökkentik a ritkaföldfémek exportját

A modern technológiák százainál - az iPhone-tól az intelligens bombákig - kulcsfontosságú a ritkaföldfémek használata. Ezek kilencvenöt százaléka kínai bányákból kerül a föld felszínére, az ázsiai országóriás viszont tavaly úgy döntött, hogy csökkenti az exportjukat, nemrégiben pedig bejelentette, hogy április elsejétől jelentősen megemeli - méghozzá sokszorosára - a rájuk kivetett adót. Vagyis a nyugati országoknak alternatív beszerzési források után kell nézniük.

MTI Gazdaság

Kína növeli a ritkaföldfém kitermelést

Kína az ország nyersanyagkincsének ellenőrzés alá vonását célzó átfogó programja keretében az idén a tavalyinál 5,16 százalékkal magasabban határozta meg a kitermelhető ritkaföldfém kvótát, a kiviteli kvótát azonban 11 százalékkal csökkentette - derül ki a kínai föld és természeti erőforrások minisztérium honlapján megjelent közleményből.