Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Németország húsz évvel ezelőtti újraegyesítésének emlékére csütörtökön német és magyar politikusok jelenlétében a berlini fal egy eredeti darabját adtak át Budapesten, a Terror Háza épülete előtti területen.
Tutanhamon a halála előtt masszív mellkasi sérülést szenvedhetett, amelyet víziló okozhatott - véli egy amerikai kutató, aki vizsgálatairól a Bulletin of the Egyptian Museum című kiadványban számolt be.
A pétervári bolsevik hatalomátvételnek már az első napjaiban ellentmondásos hírek érkeztek arról, mi történt 1917. november 7-én éjjel a Téli Palotánál, és kapott-e egyáltalán szerepet az eseményekben az Aurora cirkáló. „17-es sorozatunk” második részében egy szikratáviratról is beszámolunk, amelyet az osztrák-magyar hadsereg fogott el.
Az 1917-es bolsevik hatalomátvételről feltűnően gyorsan adott hírt és igen jólértesült volt a Pesti Hírlap, amely majdhogynem üdvözölte az első napokban a „maximalisták forradalmát”, illetve Leninék „államcsínyét” vagy éppen „ellenforradalmát” – a megítélés még ugyanazon a lapszámon belül is változott Budapesten 1917. november 8-án és 9-én.
Pompejit a teljes összeomlás fenyegeti - vázolta az olasz sajtó a világ egyik legjelentősebb régészeti területének aggasztó állapotát. Az olasz ellenzék a felelőséget hárító kultuszminisztertől parlamenti számadást és lemondást sürget.
A német külügyminisztérium "barna múltját" leleplező könyv megjelenése után a hírszerzés is rászánta magát, hogy górcső alá vegye egykori munkatársainak előéletét.
Henry Dunant a legelső béke Nobel-díjas volt, nevéhez fűződik a Genfi Konvenció és ő alapította meg a Vöröskeresztet is. Száz éve, 1910. október 30-án mégis megtört, megkeseredett emberként halt meg.
A forradalom leverésekor, 1956. november 4-én a szovjet csapatok bevonultak Budapestre, a Nagy Imre-kormány a jugoszláv követségre menekült, és megalakult a Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány, Kádár János vezetésével. Az új kormány vezetőit orosz tankokkal hozták Pestre november hetedikén, és a közellátási kormánybizottság vezetését ekkor Nyers Rezsőre bízták. A közellátás megszervezése abban a pillanatban a legfontosabb feladat volt - a Népszabadság szerint.
A kelet-európai átalakulások tanulságait próbálja összefoglalni egy tanulmánykötet, amelyet többségében az ELTE történelem szakos doktoranduszai írtak. Az egyik legérdekesebb tanulmány a Szovjetunió összeomlása és az olajárak változása közti összefüggéseket vizsgálja.
A Magyar Tudományos Akadémia alapításának napját hagyományosan 1825. november 3-ára tesszük, de a kezdeményezők egyike, Felsőbüki Nagy Pál igencsak kacifántos pályafutást tudhat maga mögött. Széchenyi István az ő hatására ajánlott fel pénzt a Tudós Társaság alapítására, maga Felsőbüki Nagy azonban megalkuvóbb politikusnak bizonyult.
Az 1956. november 4-én az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén menedéket talált Mindszenty József esztergomi érsek tíz évvel később már púp volt Washington hátán. Többek közt ez derült ki abból az előadásból, mely a Magyar külpolitika a hatvanas-hetvenes években címmel, a Politikatörténeti Intézet szervezésében tartott konferencián hangzott el.
Jan Assmann egyiptológus és a kulturális emlékezet világhírű kutatója előadást tartott az ELTE-n, abból az alkalomból, hogy az ókori keleti kultúrák oktatása száz éve folyik a pesti egyetemen. Érdekes egybeesés, hogy Assmannék heidelbergi tanszékét szintén száz éve alapították. A német professzor rövid interjút adott a hvg.hu-nak.
Adolf Hitler reggelire kenyeret és lekvárt fogyasztott, és akik ismerték, azt mondták, a magánérintkezésben puhán viselkedett - tűnik ki a Londonban újonnan közzétett dokumentumokból.
A november 2-án induló 7. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm-fesztiválon mutatják be a Space Tourists című alkotást, amely egyszerre mesél a kommercializálódó űriparról és a rakéták árnyékában élő, csaknem elfeledett emberekről. Sztalker és Solaris rajongóknak egyenesen kötelező a svájci dokumentumfilm megtekintése.
Egy amerikai professzor, egy német közvélemény-kutató és egy magyar író-történész elemezte többek között a német egység kérdéseit csütörtökön az Andrássy Egyetemen tartott konferencián. A legérdekesebb talán egy Gorbacsovról szóló dokumentum közlése volt, amiből az 1990-es egyesítés előzményei derülnek ki. Cikkünk végén kronológiát is közlünk az újraegyesítésről.