szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar tudósok panteonja és a Nobel-díjasok múzeuma szimbolikus alapkőletételeként, Nobel-díjas magyar tudósok és világra szólót alkotó társaik közös márványtábláit avatták fel az ELTE Természettudományi karának aulájában csütörtökön, Bolyai János születésnapja alkalmából.

Az öt-tíz év alatt megvalósuló, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), a Bolyai János Alapítvány, az Országos Széchenyi Könyvtár, valamint a Bay Zoltán Tudomány és Technikatörténeti Alapítvány összefogásával induló program első lépéseként a lágymányosi egyetemvárosban a Magyar Tudósok körútja mentén 14 világra szólót alkotó magyar tudós szobrát állítják fel a Hősök tere mintájára - mondta Klinghammer István, az ünnepségnek helyet adó ELTE rektora.

Az egyetemi vezető hozzátette, az ELTE északi és déli tömbje között húzódó, a
Magyar Tudósok körútja által határolt eddig névtelen tér Bolyai János nevét veszi fel.

A rektor tájékoztatása szerint a lágymányosi egyetemváros ad majd otthont a magyar Nobel-díjasokat bemutató múzeumnak is, ahol a világhíres tudósok mindazon kézírásos és tárgyi hagyatékát gyűjtik össze, amelyek jelenleg különböző múzeumokban, levéltárakban, illetve az Egyetemi Könyvtárban berendezett tárlaton találhatók meg.

Klinghammer István arról is beszélt, hogy a program részeként októberben kezdeményezték annak a Duna felett átívelő, az egyetemvárosból induló gyaloghídnak a megépítését, amely a tudomány és a kultúra nagybecsű intézményeit kötné össze.

Monok István, az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója elmondta, hogy a Bolyai-díjasok alapítványt hoznak létre egy nemzetközi közgyűjteményi Bolyai-díj létrehozására, amelyet azok a szakemberek kapnak, akik tudományos tevékenységükkel szellemi kincseink megőrzésén munkálkodnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Kult

Pinteré az irodalmi Nobel-díj

Harold Pinter angol drámaíró kapta az idei irodalmi Nobel-díjat - jelentette be Stockholmban csütörtökön kora délután a svéd királyi tudományos akadémia.

MTI Világ

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kapta a Nobel-békedíjat

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a szervezet egyiptomi főigazgatója, kapta idén a Nobel-békedíjat - jelentették be pénteken a norvég fővárosban. Az ENSZ-szervnek és vezetőjének az indoklás szerint az atomfegyverek elterjedése megakadályozása érdekében kifejtett erőfeszítéseiért ítélték oda a magas elismerést 199 jelölt közül.

MTI Világ

Salma Hayek lesz a Nobel-békedíj átadásának háziasszonya

Salma Hayek hollywoodi filmsztár vezeti Oslóban december 11-én azt az ünnepi koncertet, amelyet a Nobel-békedíj átadása alkalmából rendeznek. A kitüntetett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, illetve főigazgatója, Mohamed el-Baradei.

Vélemény

Irodalmi Nobel-díj: miért halogatnak?

A jelek szerint nem működik olajozottan az irodalmi Nobel-díjosztás gépezete; csütörtökre ígérik Stockholmban az idei díjazott személyének a megnevezését, noha a döntést már – a szokásoknak megfelelően - hetekkel ezelőtt meghozta az arra illetékes tizennyolc svéd akadémikus. Vajon mi a halogatás oka? Az a díj történetében még nem fordult elő, hogy a bejelentés késsen, ám hogy ezekben a napokban mi történik a kulisszák mögött, az valószínűleg sose derül ki.

Hét nap

EL-BARADEI: NOBEL-DÍJA

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) és 63 éves vezetője, Mohamed el-Baradei kapta 199 jelölt közül az 1,3 millió...

MTI Világ

A Greenpeace megdöbbent a Nobel-bizottság döntésén

Megdöbbenését fejezte ki pénteken a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet amiatt, hogy a Nobel-bizottság idén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) és az intézmény élén álló Mohammed el-Baradeinek ítélte oda a Nobel-békedíjat.

MTI Világ

Oslóban átadták a Nobel-békedíjat

Oslóban átadták a Nobel-békedíjat az idei kitüntetetteknek, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) és főigazgatójának, Mohammed el-Baradeinek szombaton.