szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A németországi Jülichben egy új típusú erőmű prototípusát kezdték építeni: a naperőmű a fényt mintegy összenyalábolja, és egy torony tetején lévő vevőhöz továbbítja. Az így összegyűjtött hőenergiával gőzt termelnek, amellyel aztán meghajtanak egy turbinát.

Ez azt jelenti, hogy az eddigi termikus naperőművek és a fotovoltaikus berendezések után újfajta módszert alkalmaznak a napenergia felhasználására. A jülichi intézet főleg a megújuló energia újfajta, hatékonyabb felhasználásának és tárolásának kérdéseivel foglalkozik.

Az újfajta erőműről szóló hírt az intézet képviselői jelentették be az aacheni műszaki főiskolán. Eszerint a kísérleti berendezést 1, 5 megawatt teljesítményűre tervezik – ami mintegy 350 háztartás fogyasztását fedezi –, és az elképzelések szerint 2008-ban helyezik üzembe – adta hírül az ORF osztrák közszolgálati rádió és televízió a honlapja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Nemzetközi fényszennyezés-felmérés kezdődik

Március 22-én kezdődik a fényszennyezés hatásának felmérésére indított világméretű megfigyelőakció, amelynek keretében iskolás csoportok és önkéntesek bevonásával mérik fel az éjszakai égbolt állapotát egy héten keresztül.

hvg.hu Tech

Fényképet rögzítettek élő baktériumhártyára

Amerikai egyetemisták genetikailag módosított élő baktériumokra készítettek fényképeket. A fényt fotópapír helyett a petri csészényi tápoldat felületén tenyésző sokmilliárd baktériumból álló "filmre" vetítették, amelyekben vörös fény segítségével kikapcsolták a festékanyag képző gént. A génkifejeződés fénnyel történő vezérlése sokoldalú ígéretes új technológia, bár a kutatók a fényképeket csak tréfás bemutatónak szánták.

hvg.hu Tech

Elméletileg lehetséges a fénysebességnél gyorsabb utazás

A téridő meggörbítésével elméletileg lehetséges a fénysebességnél gyorsabb űrjármű megalkotása – legalábbis űrkutatók szerint. Ahelyett, hogy a térben mozognánk, a téridő-görbítéssel utazás magát az űrt mozgatná. Az elmélet szerint az űrjármű egy téridő buborékban helyezkedne el, amelyet negatív energiamezők kötnének meg, s így száguldana a járgány keresztül a kozmoszon.