szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A mérgelődés, az agresszivitás felgyorsítja a szervezet öregedését, s különösen kártékonyan hat a tüdőre - állítják amerikai kutatók.

A stresszt, az agresszivitást már korábban is kapcsolatba hozták a szív- és érrendszeri betegségekkel, az asztmával és egyéb kórokkal. A Harvard Közegészségügyi Intézetének (Harvard School of Public Health) kutatói dr. Rosalind Wright professzorral az élén most a mérgelődésnek a tüdőre gyakorolt hatását vizsgálták, s megállapításaikat a Thorax (Mellkas) című szaklapban publikálták.

A nyolcéves kutatás során végezték hatszázhetven 45 és 86 év közötti férfi egészségi és pszichés állapotát vizsgálták évente. A kutatók pontrendszer segítségével értékelték a düh mértékét, vagyis azt vizsgálták, hogy hogyan viselkednek a kísérlet résztvevői különböző élethelyzetekben, miként reagálnak a váratlan eseményekre, s hogy mennyire ellenségesek a számukra idegen emberekkel. A nyolcéves vizsgálat során három alkalommal mérték a résztvevők légzésfunkcióját.

Az már a kutatás elején kiderült, hogy az ingerlékenyebb férfiaknak rosszabb állapotban van a tüdeje, mint a nyugodtabb vérmérsékletű társaiké, s ez a megállapítás akkor is igaz volt, ha tekintetbe vették a dohányzás tüdőkárosító hatását. A további vizsgálatok során pedig egyértelműen bebizonyosodott, hogy a dühös férfiak légzésfunkciói gyorsabb ütembe romlottak, s tüdőkapacitásuk egyre gyengébb lett.

Dr. Wright és csapata úgy véli, hogy a negatív érzelmek gyengítik az immunrendszert, s krónikus gyulladásos folyamatokat indíthat be. Arra nem terjedt ki a vizsgálat, hogy mennyire igazak ezek a megállapítások a szebbik nem képviselői esetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Test és lélek

Öregít a stressz

Felgyorsítja a szervezet biológiai öregedésének folyamatát a nagy dózisú stressz - állapították meg amerikai tudósok súlyos lelki terhelésnek kitett nők immunsejtjeinek viselkedése alapján.