szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az SMS-nyelvezetet is elfogadják Új-Zélandon mostantól az iskolai dolgozatokban - így döntött az oktatásügyi hatóság. A szokatlan rendelkezést természetesen azonnal támadni kezdték az angol nyelvet féltő szakemberek, egyes pedagógusok azonban a nyelv fejlődését látják a betűszavakban.

nM baj h így írnak
© sxc.hu
Aki ezentúl új-zélandi iskolában dolgozatában Hamlet híres monológját akarja idézni, leírhatja az SMS-yelven is: 2b or nt 2b. Ez leírva helyesen így nézne ki: two b or not two b, de kiejtve azonosan hangzik az eredetivel: To be, or not to be - Lenni, vagy nem lenni.

Más szóval nem tekintik hibának, ha valaki SMS-nyelvet használ, amennyiben kellően világos, hogy az illető mit akart mondani, vagyis írni.

A The Press című, Christchurch-ben megjelenő lap szerint az oktatásügyi hatóság nem akar elzárkózni a nyelv mobiltelefon által előidézett fejlődése elől.

A rövidített, egyszerűsített és néha nem is kicsit szellemes írásmódok időközben szinte minden nyelvben kialakultak, hogy könnyítsék és gyorsítsák az szöveges üzenetek (SMS-ek) írását.

A pedagógusok körében vitatott a döntés célszerűsége, mert sokan féltik az angol nyelvet nem csak az SMS-nyelvezettől, hanem egyéb szlengektől és újításoktól is.

Denis Pyatt christschurch-i pedagógus ellenben kijelentette, ő ugyan helyesírásra oktatja a tanulókat, "de az SMS-nyelvezet a nyelvfejlődés hosszú idő óta legizgalmasabb fejleménye".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Trend

Sms vagy mms?

Az sms-ek várhatóan jó ideig megőrzik vezető szerepüket a mobilmarketingben, de ígéretes jövő előtt állnak a képi...

MTI Itthon

Nem nyilatkozik az OTP-s sms írója

Ügyvédje tanácsára nem nyilatkozik a sajtónak az OTP Bank csődjéről szóló sms írója. Az MTI-nek vasárnap telefonon sikerült elérnie a harmincas éveiben járó, Győr-Moson-Sopron megyei fiatalembert.

Infinit Tech

Az sms a megmentő a katasztrófaövezetekben

Alighanem az utolsó száz év legsúlyosabb természeti katasztrófája volt az ázsiai szökőár. Az utána következő mentési, helyreállítási és segélyezési akciók a különböző információs technológiák szempontjából is számos fejleménnyel, tanulsággal szolgálnak.