szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A allergia elleni, jelenleg szokásos kezelés során az allergiát kiváltó anyagot három, vagy akár öt éven át rendszeresen, egyre nagyobb mennyiségben adagolják a betegnek. Svájci gyógyszerkutatók ezt a periódust most néhány hétre csökkentették le.

Elsőként a macskaallergia
elleni szert tesztelik
© hvg.hu
Az évekig tartó kezelés során a beteg szervezetében lassan megváltozik az allergiás reakciót kiváltó úgyynevezett TH2 fehérvérsejtek aránya, helyüket átveszik a védő ellenanyagok termelését stimuláló TH1 sejtek. A folyamat azért ilyen lassú, mert nincs, ami az allergiát kiváltó anyagot az immunsejtekbe, a megfelelő helyre juttassa, és ezért nagyon sok anyagra van szükség a helyes immunválasz kialakulásához.
 
Reto Crameri és a Svájci Allergia- és Asztmakutató Intézet munkatársai "moduláris antigén-szállító molekulákat" (modular antigen translocating molecules - MAT) fejlesztettek ki, melyek eljuttatják az allergiát okozó idegen anyagokat oda, ahol az immunsejteken belül szükség van rájuk - olvasható az Európai Allergológiai és Klinikai Immunológiai Akadémia tudományos folyóiratának februári számában.
 
Egy MAT molekulának három része van: szállító egység, célba juttató egység és maga az allergiát kiváltó vegyület. A szállító egység eljuttatja az anyagot a megfelelő sejtbe, ezután a célba juttató egység a sejten belül ahhoz a sejt-részhez kormányozza az antigéneket, amely a TH1 sejtek számára előcsomagolja az allergiát kiváltó anyagot és gondoskodik róla, hogy minél több TH1 sejt megismerkedjen vele.
 
Crameri csapata eddig por-atkák, pollenek, macskaszőr és méhcsípés ellen fejlesztett ki oltóanyagokat, s ezeket allergiás emberektől származó sejteken próbálták ki. Az emberi sejteken végzett kísérletek azt mutatták, hogy a MAT oltóanyagok ugyanazt a hatást váltják ki, mint a konvencionális oltóanyagok, csak sokkal gyorsabban, és esetükben század annyi allergiát kiváltó anyag is elég.
 
A kutatók már túl vannak több sikeres egérkísérleten, és még ebben az évben elkezdik a MAT oltóanyag klinikai kísérleteit is. A tervek szerint elsőként a macskaszőr allergia elleni oltást próbálják ki, négy hét leforgása alatt három injekciót kapnak a résztvevők - adta hírül a New Scientist című angol tudományos lap.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Allergiabetegek, vigyázzatok!

Minden korábbinál több szenvedést jósolnak szakemberek idén az Európában élő allergiabetegeknek, német orvosok pedig új, minden korábbinál veszedelmesebb allergének felbukkanásával riogatják amúgy is megrettent pácienseiket.

MTI Tech

Az arany is okozhat allergiát

Az általános vélekedéssel ellentétben az arany is okozhat bőrallergiát - állítja Thomas Fuchs, a göttingeni egyetem bőrklinikájának professzora.

MTI Plázs

Milyen allergiát szedhetünk össze a fogorvosnál?

Bár Magyarországon nem készült reprezentatív felmérés a fogászati allergia gyakoriságáról, ismeretes tény, hogy létezik. Kinél fordulhat elő, milyen panaszokat okoz, és hogyan orvosolhatók a tünetek? A kérdésekre Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa válaszolt.

MTI Plázs

Allergiát okozhat a karácsonyfa

A karácsonyfa is okozhat allergiát: vizsgálatok igazolták, hogy a fenyőn megjelenő penészgombák allergiás tüneteket válthatnak ki. A betegség Magyarországon sem ismeretlen.

hvg.hu Plázs

Meddig leszünk még allergiásak?

Az allergia a lakosság egyre nagyobb hányadát érintő problémává vált, az elmúlt 25 évben kétszer is megduplázódott az allergiások száma, így ma már minden harmadik ember szenved ennek különböző tüneteitől – hangzott el a Mindentudás Egyetemének allergiával foglalkozó előadásán.

hvg.hu Plázs

Amit a pollenallergiáról tudni kell

Az allergia az emberi szervezet megváltozott reakciója, amelynek során a szervezet - az egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben is - ellenanyagot termel. A légutakat betegítő allergiák közé soroljuk a szénanáthát, az allergiás náthát, a kötőhártya-gyulladást és a hörgi asztmát. Mindegyikre igaz, hogy kialakulását belélegzett allergének okozzák. Legismertebbek: a virágpor, a penészgomba, a házi poratka és az állati szőr. A pollenek főként a szénanátha kellemetlen tüneteiért a felelősek, de bőrgyulladást is okozhatnak.

MTI Plázs

Allergia: nem tudunk alkalmazkodni a környezetünkhöz

Az emberi szervezet nem alkalmazkodott a környezet megváltozásához: az allergia járványszerű terjedése nem az érzékenységet kiváltó rizikótényezők (allergének) növekvő számának tudható be elsősorban - derül ki egy allergológiai és klinikai szaklapban (European Journal of Allergy and Clinical Immunology) megjelent finn tanulmányból.