szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A maximalisták és az aggodalmaskodók hajlamosabbak az irritábilis bélszindrómára (IBS) egy gyomor- vagy bélfertőzést követően - mutatták ki a Southamptoni Egyetem kutatói.

A 620 megkérdezett beteg közül azok, akiknél IBS lépett fel, többnyire erős stresszről, aggodalmaskodásról és pszichoszomatikus tünetekről számoltak be - olvasható a BBC News honlapján.
 
A kutatás során mindenkit kétszer vizsgáltak meg, a gasztroenteritisz kialakulása után három és hat hónappal, hogy megnézzék, jelentkezik-e az IBS valamelyik tünete, így hasmenés, székrekedés, gyomorfájdalom, puffadás. Összesen 49 páciensnek volt IBS-e mindkét alkalommal, és a nők több mint kétszeres többségben voltak.
 
Az IBS az egyik leggyakoribb bélműködési rendellenesség, becslések szerint a felnőtt lakosság 15-20 százalékának, vagyis majdnem minden ötödik felnőttnek vannak ilyen panaszai.
 
"Nem arról van szó, hogy ezek az emberek hipochonderek volnának, hanem arról, hogy negatívan állnak hozzá tüneteikhez. Túl nagyok az elvárásaik önmagukkal szemben, és nem bírják elviselni, ha kimaradnak a munkából. Ezért gyakran túl hamar mennek vissza dolgozni. Nem tudnak leállni, aztán egyszer csak összeomlanak" - mondta dr. Rona Moss-Morris, a kutatás vezetője.
 
Egy másik szakember szerint bonyolult mechanizmusról van szól, és arról lehet szó, hogy a stressz és az aggodalom kihat az immunrendszerre, ám egyes esetekben az is elképzelhető, hogy a pihenés hiánya okozza a bajt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Stressz – a kor kórja

„Küzdj vagy fuss” – a XXI. század népbetegségeként aposztrofált stresszre adható lehetséges válaszok ezek. Számtalan betegség kialakulása miatt okolják az állandó készenlétet igénylő, és sokszor megoldhatatlannak tűnő mindennapi problémák okozta stresszt. A pszichológus a személyiségben keresi a válaszokat, a belgyógyász a szégyenérzetet is okolja, a kardiológus pedig a beteg felelősségéről beszél.

MTI Test és lélek

Az almaecet megöli a stresszt

Az almaecet nemcsak bizonyos ételekhez kiváló, hanem jótékony hatással van az állatokra is – idézi az egyik szakmai magazin az egyik magyar állatorvos véleményét.

hvg.hu Karrier

Hogyan győzheted le a munkáddal járó stresszt?

Úgy érzed, hogy folytonos nyomás alatt élsz, és ez rányomja bélyegét munkahelyi teljesítményedre is? A stressz azon kívül, hogy felelős a legtöbb egészségügyi probléma kialakulásáért — többek között szív- és érrendszeri panaszokat és migrént okoz — észrevétlenül lopakodik életedbe. Ám különböző módszerekkel kieresztheted a fáradt gőzt. Tanácsaink.

MTI Plázs

Hogyan űzzük el a stresszt?

Eddig több mint háromszázan vettek részt azon a tréningen, amely a mindennapi stressz kezelésére egy évvel ezelőtt indult a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetében.

MTI Karrier

A munkahelyi stressz árt a szexuális életnek

A merevedési zavarral küzdő férfiak több mint háromnegyede (85 százaléka) a munkahelyi stresszt és a túlhajszoltságot teszi felelőssé a probléma kialakulásáért, derült ki a Magyar Szexuális Medicina Munkacsoport és az Origo internetes portál kutatásából.

hvg.hu Karrier

Tippek a munkahelyi stressz kezelésére

Stresszes helyzetbe kerülni a munkahelyen nem feltétlenül rossz. Ha nem extrém mértékű az efféle nyomás, akár motiváló erőként is felhasználható, s megkönnyítheti a koncentrációt is. A lényeg ez esetben is - akárcsak bárhol máshol - a mértékletesség. Tanácsaink.