szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Működés közben, az éppen futó alkalmazás igényeinek megfelelően képes változtatni működési architektúráján a Raytheon új szuperszámítógépe.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az amerikai védelmi ipar egyik fontos szereplője, a többek között a tömegoszlatások kapcsán is szóba került mikrohullámú sugárfegyvert kifejlesztő Raytheon épít a világon elsőként polimorf komputert, vagyis olyan gépet, mely akár működés közben is képes változtatni architektúráján, a futó alkalmazások igényeinek megfelelően.

A gép lelkét az úgynevezett MONARCH (MOrphable Networked micro-ARCHitecture, vagyis átalakulásra képes hálózatba kötött mikroarchitektúra) chipek adják majd, melyek hat mikroprocesszorból tevődnek össze. Ezek mindegyike 64 gigaflopos teljesítményre képes, és másodpercenként 60 gigabájtnyi adatot tud kezelni  memória-buszain keresztül, a chipen kívülre pedig 43 gigabájtnyi adatot képes szállítani másodpercenként. A Raytheon állítása szerint, a szekezet jelenleg az egyik legerősebb és energiahatékonyabb elérhető chipkészlet a piacon, mely teljesítményével lekörözi a négymagos Xeon processzorokat is.

Az eszköz kereskedelmi forgalomba kerülése nem várható a közeljövőben, a Pentagon védelmi fejlesztésekért felelős ügynöksége, a DARPA által finanszírozott chipkészleteket ugyanis elsősorban nagy teljesítményű GPS-eszközökbe, radarokba, videófeldolgozókba, űreszközökbe és katonai célokra használják majd, köszönhetően alacsony energiaigényének, és sugárbiztos összetevőinek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Lebegő vonatok és szuperszámítógépek a legújabb szupravezetőkkel

"Lebegő", nagy sebességű vonatok, szuperhatékony generátorok, ultraerős számítógépek válhatnak valóra a leghatékonyabb huzalok, az úgynevezett magas hőmérsékletű szupravezetők (HTSC) tökéletesítése révén - olvasható a BBC News holnapján, Jonathan Fildes tudományos-technikai újságíró cikkében.

MTI Tech

Szuperszámítógépet helyeztek üzembe a Szegeden

Megötszörözi, a fél éven belül elinduló szoftveroptimalizálást követően pedig akár meg is tízszerezi a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) folyó kutatásokhoz rendelkezésre álló számítási kapacitást az a szuperszámítógép, melyet csütörtökön helyeztek üzembe a csongrádi megyeszékhelyen - tájékoztatott Dombi György egyetemi tanár.

hvg.hu Tech

Nyilvánosságra hozták 500 szuperszámítógép adatait

Immár huszonhetedik alkalommal rangsorolták a világ szuperszámítógépeit az International Supercomputer Conference keretein belül. A TOP500 lista élén továbbra is a háromszoros címvédő Blue Gene gép áll, s a szakértők szerint marad is egy ideig.

hvg.hu Tech

A világ 500 legsebesebb szuperszámítógépének listája

A TOP 500 Supercomputer Site közzétette a legújabb (már 25-ik) ranglistáját a szuperszámítógépekről. A rangsor kettős uralmat mutat. Miközben az IBM csúcsgépei állnak az élen, s a listában szereplő eszközök 51.8 százaléka a kék óriás emblémáját viseli, az Intel is jelentős befolyásra tett szert a számítógéppiac legfelső kategóriájában, hiszen az 500-ból 333 csúcsagy működik a cég processzoraival.

hvg.hu IT-SZALON

Új szuperszámítógép-chip 234 millió tranzisztorral

Az IBM, a Sony és a Toshiba közösen fejlesztette ki a Cell Chip névre keresztelt szuperszámítógép-processzort. A szuper jelzőt nem csak hatalmas teljesítménye, hanem mindenféle számítástechnikai-, szórakoztató- és egyéb elektronikus eszközt meghajtó képessége miatt érdemelte ki.