szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hímmel való érintkezés nélkül hozott világra utódot egy pörölycápa - erősítették meg hatévi vizsgálódás után brit és amerikai kutatók, tudósok.

A kis cápa csak édesanyja
DNS-ét hordozza
© AP
Az eset még 2001-ben történt az amerikai Nebraska szövetségi államban lévő Henry Doorly állatkertben, ahol a fogságban élő tengeri emlősnek nem volt hímtársa, mégis utódja született. Természetesen óriási szenzációnak számított az ügy, de tudományos hitelességgel csak mostanára sikerült megállapítani, hogy valóban "szűzellésről" volt szó.

Mint a Biology Letters című brit tudományos szaklap közölte, a belfasti, nebraskai és floridai szakértőkből álló kutató csoport hosszas, kitartó genetikai vizsgálódás után egyértelműen bebizonyította, hogy a nemi érintkezés nélkül világra jött kis cápa szervezetében az anyáén kívül nincs másik, vagyis hím állattól származó örökítő anyag (DNS).

A hosszas vizsgálódás eredményét a belfasti Queen's University Paulo Prodohl vezette kutató csoportja tette közzé, s ezzel a maga nemében immár tudományos szenzációt keltett. Számos madárféléről, hüllőről és kétéltűről ugyanis már korábban is tudott volt, hogy nőstény egyedeik bizonyos körülmények között képesek hímmel való érintkezés nélkül is utódot világra hozni, de a cápák körében ilyen esetről eddig nem tudtak, vagy legalábbis nem tudták bizonyítani, hogy előfordult volna.

"Eddig úgy hittük, hogy minden cápafaj csak hím és nőstény érintkezése nyomán tud szaporodni, és hogy az embrió - mint minden más emlősnél - mindkét szülő DNS-ét tartalmazza. Ez a mostani felfedezés megváltoztatja az eddig érvényes paradigmát" - mondta a lapnak Prodohl.
 
A "szűzellés", vagy tudományos elnevezéssel parthenogenesis képessége a cápák körében azért alakulhatott ki, mert a mértéktelen halászat és vadászat következtében számos fajnál annyira lecsökkent az egyedek száma, hogy a nőstények egyre nehezebben találnak párra.
 
Szakértők szerint a jelenség egyfelől valóban tudományos érdekesség, másfelől viszont az állatállomány túlélési esélyeit rontó körülmény: a "szűzelléssel" születő példányok szervezetében ugyanis csak az anyaállat DNS-ei vannak meg, márpedig a fejlődéshez, s főleg az igazi ellenálló képesség kialakulásához a másik nem örökítő anyagára is szükség lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Cápabőrt utánzó felület a hajók védelmére

A cápák bőrét tanulmányozva kísérleteztek ki német és amerikai kutatók olyan burkolatokat, amelyek csaknem lehetetlenné teszik, hogy algák és különféle puhatestűek a hajók külsejére telepedjenek.

MTI Tech

Tragikus cápapusztulás a bécsi Tenger Házában

A bécsi Tenger Házában hétfőn ünnepélyesen megnyitották Ausztria legnagyobb akváriumát, de az új medencébe költöztetett kilenc cápa közül hat sajnálatos módon néhány óra múltán kimúlt.

MTI Tech

Kémcápákat képez ki a Pentagon

Cápákat próbálnak lopakodó tengeri kémekké alakítani abban a kutatási programban, amelyet az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon finanszíroz.

MTI Tech

Új cápafajt fedeztek fel

A kalapácsfejű cakkos cápák kutatása közben az ismertekhez látszatra hasonló, de genetikailag teljesen különböző cápafajt fedezett fel az Atlanti Óceán észak-nyugati partjainál Dr. Joe Quattro.