szerző:
BBC
Tetszett a cikk?

Először sikerült kutatóknak komoly reményt keltő megoldást találni mesterségesúton élő organizmusok létrehozására, mely akár a jövő üzemanyaga vagy üvegházhatású gázzabálóvá is válhat.

A magánpénzekből finanszírozott kutatás vezetője Dr. Creig Venter évek óta dolgozott az első ember által alkotott organizmus megszületésén. Egy primitív mikroba építése egy génkészletből igazán emberpróbáló feladat. Dr. Venter szerint elméletileg lehetséges, hogy ezek az életformák úgy legyenek kialakítva, hogy bioüzemanyagként, vagy az üvegházhatású gázok semlegesítésére váljanak használhatóvá.

A téma kapcsán közzétett publikáció komoly felháborodást keltett környezetvédők körében. A kanadai ETC csoport, mely biotechnoloógiai fejlesztéseket monitoroz, rögtön a szabadalmi hivatalhoz fordult a szintetikus életforma bejegyzésének tiltását követelve.

A J Craig Venter Institute kizárólagosságot követelő szabadalmi igényt nyújtott be az Egyesült Államokban néhány alapvető génre és a szintetikus „szabadon élő organizmusra, melyek növekedésre és szaporodásra is képesek”.

A több mint száz országban monopol helyzetben lévő nemzetközi szellemi tulajdon jogvédő szervezethez, a WIPO-hoz is érkezett egy igénylés a kutatások bejegyzésére.

Venter doktor és csapata olyan organizmust szeretne fejleszteni minimális génkészlettel, melyet aztán könnyen egy baktériumburokba helyezhetnek a kutatók.

A Mycoplasma genitalium névre hallgató baktériumból a tudósok egyenként távolították el a géneket, mígnem sikerült azonosítani azt a minimális számú gént, mely még képes reprodukálni magát kontrollált környezetben.

A baktérium 482 génjéből 101-et sikerült eltávolítaniuk a baktérium elpusztítása nélkül, tehát 381 gén szükségeltetik minimálisan a fennmaradásukhoz. Ennél azonban sokkal többre van szükség, hogy egy ember által alkotott organizmus életben maradjon, sok egyéb mellett hogy a gének kémiai elemekkel kapcsolódva RNS-molekulákká és proteinekké alakulhassanak.

A kutatók évek óta küzdenek azzal a feladattal, hogy maguktól életben maradó szintetikus élőlényeket alkossanak.

A ETC csoport közölte, levélben fogják kérni Ventertől a benyújtott szabadalom visszavonását. Hope Shand a csoport szóvivője szerint: „Nem szeretnénk, ha hosszú távra megkötnék a rossz találmányok a fejlődés útját, ezeknek a szabadalmak a tiltása elemi szükséglet, megelőzendő a mutációs problémákat”.

Jim Thomas az ETC csoporttól hozzáteszi még, hogy „a mostani helyzet jelzésértékű, melynek nyomán nem engedhetjük, hogy kereskedelmi verseny induljon a szintetikus életformák privatizációjára.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

A láthatatlan mikroorganizmusok nyomában

Egyre több tudós, köztük Sean Nee skót kutató vélekedik úgy, hogy a biológiai sokszínűség megőrzésére tett erőfeszítések során figyelemmel kell lenni a mikroorganizmusokra is, amelyek az élő anyag alighanem legnagyobb tömegét és faji változatosságát adják. Foglalkozni kell a láthatatlan világgal.

MTI Tech

Emberi génekkel dúsított rizsből készülhet mesterséges anyatej

Emberi géneket ültet a rizsbe egy amerikai biotechnológiai cég. A rizsszemek az anyatej alkotóelemeit tartalmazzák. Amennyiben az eljárás sikeres lesz, a bébi tápszerek legnagyobb szépséghibája szűnhet meg, hiszen eddig ezeknek a készételeknek semmi közük nem volt az anyatejhez, - írja a Nature című tudományos lap online kiadása.

Panoráma Tech

Mélytengeri élőlényeket sejtenek a Titánon, bár a felszínen nincs élet

Nem kizárt, hogy a Szaturnusz holdja, a Titán mélyén jóval melegebb van, mint a felszínén, és ebben a közegben már lehet, hogy vannak bizonyos szerves-, az élet kialakulására utaló vegyületek. Erre a következtésre jutottak a hold felszínére leereszkedett Huygens űrszonda adatait elemző tudósok.

Tech

Csapatban támadnak ránk a mikroorganizmusok

Az igen gyorsan változó polio vírusok csapatban támadnak – erre találtak bizonyítékot amerikai biológusok matematikai modellezés segítségével. A kvázi fajnak is nevezett, egymást segítő mutáns felhő együttesen erősebben fertőző és jobban alkalmazkodik, mint a mutáció során létrejött vírus variációk külön-külön.

MTI Tech

300 millió oldalas enciklopédiát szerkesztenek az élőlényekről

A Föld élőlényeiről szóló minden eddigi ismeret összegyűjtésére vállalkoztak a világ tudósai, és a 300 millió oldalasra tervezett - laikusoknak és szakembereknek egyaránt, mi több, valamennyi korosztálynak szánt - anyagot egyetlen honlapon teszik fokozatosan hozzáférhetővé teljesen ingyen.