szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legalább kétévente megdől a melegrekord, és tíz év alatt csaknem annyit emelkedik az átlaghőmérséklet, mint korábban ötven év alatt.

Ezt a Met Office, a brit meteorológiai intézet kutatói jósolják egy új előrejelzési módszer alapján. Klímamodelljük a korábbiaktól eltérően az úgynevezett külső tényezők - üvegházhatást keltő gázkibocsátás, naptevékenység - mellett belső változókkal is számol. Ilyen például az El Nino, a tengeráramlások és az óceánok hőmérséklete, amelyek mind hatással vannak az éghajlatváltozásra.
 
Az előrejelzés szerint 2009-ig a természetes folyamatok nagyjából kiegyenlítik az emberi tevékenység hatását, drasztikus átlaghőmérséklet-emelkedés ezért nem várható. 2010-től viszont minden évben 50 százalékos valószínűséggel magasabb lesz a középhőmérséklet, mint 1998-ban, a rendszeres mérések kezdete óta legmelegebb évben.
 
A Decadal Climate Prediction System (DePreSys) újdonsága továbbá, hogy az évszázad végén várható állapotok előrejelzése helyett a következő évtized várható fejleményeire összpontosít, és csak a legfrissebb, 1990 után keletkezett adatokon alapul a becslés.
 
Ennek alapján arra lehet számítani, hogy 2014-ben minden nap átlagosan 0,3 Celsius fokkal melegebb lesz, mint 2004-ben, tehát tíz év alatt csaknem feleannyival emelkedik az átlaghőmérséklet, mint a huszadik század elejétől a végéig, amikor 0,72 fokos emelkedést regisztráltak.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A cél: az abszolút melegrekord

Csütörtök estig lényegesen nem változik az időjárási helyzet a Kárpát-medencében, továbbra is kánikulai melegre lehet számítani. A hétvégén megdőlhet az abszolút melegrekord.

Hét nap

Készülődés a melegre

1975 óta 2-3 Celsius-fokkal emelkedett a napi hőmérsékleti maximumok éves átlaga, nőtt a száraz évek gyakorisága, s...

MTI Itthon

Megdőlt a budapesti melegrekord

Budapesten kedden megdőlt a melegrekord: 38,6 Celsius fokot méretek. Az országos melegrekord nem dőlt meg, ugyanis 1928-ban Túrkevén egy fokkal többet, 39,7 Celsius fokot mutatott a hőmérő - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.