szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Az ember járását imitálja a virginiai egyetemen kifejlesztett szokatlan külsejű, háromlábú robot. A H.G.Wells marslakóihoz hasonlító szerkezet az emberekhez hasonlóan a gravitációt használja ki és így nyer energiát lépéseihez, amelyek közben meg is fordítja teljes testét.

A STriDER (Self-excited Tripedal Dynamic Experimental Robot) mellékelt videónkon is látható módon minden lépésénél megfordítja teljes felsőtestét. Ilyenkor teljes súlyát két lábára helyezi és harmadik lábától elfelé zuhan - eközben testét megfordítja és szabadon lévő harmadik lábával fogja meg az esést és tér vissza egyensúlyi állapotába.

"Ez a járásmód hasonlít még a legjobban a kétlábú élőlények sétamódjához", magyarázta el a New Scientistnek a kísérletet vezető Dennis Hong. "Mi, emberek, ugyanis így járunk, nem irányítjuk tudatosan a térdünket, csak hagyjuk, hogy lógjanak."

A fejlesztések során a fő cél a végtagok mozgatásának minimalizálása és az energiafelhasználás csökkentése volt. A jelenleg 0.9 méteres robot Hong szerint "szenzorok telepít majd nehezen megközelíthető területeken. Mivel a STriDER magas, könnyen lehet vele kamerákat telepíteni."

Az újszerű kialakítás előnyeit ecsetelte a walesi Aberystwyth Egyetem bolygójáró járművek meghajtásán dolgozó munkatársa, Dave Barnes is. "Nem hallottam még háromlábú robotról, de jól látható előnyei vannak. Gyakorlatilag olyan, mint egy ember sétapálcával."

Míg az emberek és a kétlábú robotok gyorsan mozognak, cserébe ahhoz is energiát kell kifejteniük, hogy egy helyben álljanak. A háromlábú modelleknél gyökeresen más a helyzet. "A tripodos megoldás nagyon stabil, csak rögzíteni kell az ízületeket", nyilatkozik Barnes a New Scientist híradásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!