szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pentagon védelmi fejlesztéséért felelős ügynökség, a DARPA kifejlesztett egy módszert, amely az agyi aktivitás nyomon követésével vizsgálja, hogy nagy mennyiségű grafikus információból mi az, ami releváns információt tartalmazhat.

Kimutatható agyi aktivitás jelzi a feldolgozásra érdemes képeket
© BBC
Az Ars Tecnica weboldalának értesülései szerint a jelenlegi képfeldolgozási technológiák még nem eléggé fejlettek, s egyelőre nem tudják felvenni a lépést az emberi agynak azzal a képességével, hogy megkülönböztesse az apró, ám fontos részleteket. Katonai és hírszerzési szempontból ez egyaránt problémás, mivel a képzett képelemzők emiatt igen leterheltek. Ennek kiküszöbölésére a magasszintű védelmi kutatási projektekkel foglalkozó ügynökség – Defense Advanced Research Project Agency (DARPA) – olyan ember-gép hibrid kifejlesztésén dolgozik, amely jelentősen lerövidítheti a nagy mennyiségű adattal való munkát.

A módszer abból indul ki, hogy az agy számtalan vizuális „szűrési” műveletet végez el, mielőtt tudatosítaná a nézőben, mit is látott éppen. Ennek szerepe a zavaró tényezők kiküszöbölése, az asszociációk felépítése, valamint az olyan részletek azonosítása, amelyek további figyelmet igényelhetnek. Ezek a folyamatok akkor is lezajlanak, ha a képeket csak a másodperc töredék részéig látja a szemlélő.

A DARPA felkérésére a Honeywell nevű cég dolgozik olyan akadémiai kutatókkal, akik az agy saját belső kommunikációját vizsgálják, hogy kiderítsék, milyen módszerrel szűri ki a lényegtelen adatokat. A megfelelő kiképzésen átesett képelemzőknek a kísérlet kedvéért elektródákat rögzítettek a fejére, majd 50-50 képből álló sorozatokat mutattak nekik, nagyon rövid idő alatt.

Minden egyes képet 50-100 milliszekundumig lehetett látni, így az elemzők egy óra leforgása alatt akár több ezer képet is átnézhetnek. A kutatók azt találták, hogy a további elemzésre érdemes képek esetében az agyi aktivitás 250 milliszekundummal a kép megjelenése után indul be. E képeket megjelölhetik, hogy később részletesebb elemzésnek vessék alá a fájlokat.

A Wall Street Journal értesülései szerint a Honeywell már készen áll a technológiát demonstráló rendszerrel, s további fejlesztéseket is végeznek, hogy a jövőben akár az orvoslás terén is bevethessék a módszert. Arról nem szól a fáma, hogy az elemzők hogyan érezték magukat, miután húsz percen keresztül képek sokaságával bombázták őket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Beindul a gondolatrendőrség Londonban?

Számítógépes programot hív segítségül a londoni Scotland Yard, amely összeállítja azoknak a listáját, akikből nagy valószínűséggel válhatnak gyilkosok.

MTI Tech

Három-négy éves korig a legfogékonyabb az agy zenetanulásra

A zenei készség alapját adó hangutánzó képesség a születés napján a legerősebb, és később, főleg 3-4 éves kor után már visszafelé fejlődik - hangsúlyozta Wilfried Gruhn, a Staatliche Hochschule fur Musik nyugalmazott professzora, aki hétfőn Idegtudományok a zenepedagógiában címmel tartott Budapesten előadást.

hvg.hu Tech

Lehetséges-e az agymosás és mesterséges víziók beültetése?

Terroristákat, hadseregeket, vallási csoportokat és reklámügynökségeket vádolnak agymosással. De vajon valóban létezik ilyen, vagy csak legenda? Ki lehet törölni emlékeket és mesterséges víziókkal pótolni? S ha igen, vajon nem ugyanerre törekszenek azok is – rendőrök a vádlott vallatásakor, kétségbeesett szülők a gyermeküket elragadó szekta ellen -, akik az állítólagos agymosás áldozataira próbálnak meg hatást gyakorolni? A HVG Kiadó a közelmúltban jelentette meg Dominic Streatfeild Agymosás című könyvét. Részlet.

MTI Tech

Nyelvtanulási központ az agyban

Amerikai kutatók megtalálták az emberi agy azon területét, amelynek feladata a hangok érzékelése mellett az ismeretek rögzítése. Az úgynevezett Heschl-kör méreteitől, főként a baloldali rész nagyságától függ, hogy könnyebben vagy nehezebben tanulunk, hogy könnyedén, vagy csak sok kitartással sikerül-e elsajátítanunk például egy idegen nyelvet.

Bari Máriusz Tech

Epilepsziás rohamokat enyhíthet az agyhűtő

A súlyos epilepsziás rohamok hosszát, illetve azok előfordulási esélyét csökkenti egy új japán fejlesztés, számolt be erről a New Scientist egy fejlesztésekkel kapcsolatos blogja. Az ötlet egyelőre sebészi beavatkozást igényel, az eszköz darabjait nemcsak az agyban, hanem a koponya külső részén is el kell helyezni.

MTI Plázs

Az ásítás hűti az agyat

Az ásítás nem csak a fáradtság jele lehet, az ásítás az éberséget is szolgálhatja, mert ha kitátjuk szánkat, azzal hűtjük az agyunkat - írja a Der Spiegel című német lap internetes változata.

MTI Tech

Már az első tünetek után felismeri az Alzheimert egy új agyszkenner

A németországi Jülichben egyedülálló agyelemző készüléket hoztak létre a kutatók. Segítségével az idegi alapú megbetegedéseket, - mint például az Alzheimer-kór - az első szimptómák megjelenése előtt is fel tudják ismerni és kezelni tudják, írja a Die Welt című német lap online változata.