szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ eddigi legsötétebb anyagát hozta létre a Rice University egyik professzora: a különleges nanoanyag nemcsak világrekord, hanem még a napelemgyártók is megkedvelhetik.


A világ legfeketébb feketéje
© chron.com
Pulickel Ajayan professzor egy olyan szénszálas nanocsövekből készített szőnyeggel állt elő, amely a fény 0,045 százalékát veti csak vissza, így százszor sötétebb, mint egy feketére festett Corvette és egyúttal négyszer sötétebb a világ most már csupán második legsötétebb anyagánál, amely egy londoni tudósok által készített különleges nikkel-foszfor ötvözet volt.

A fejlesztésnek jelentős gyakorlati haszna is lehet. A professzor szerint ugyanis a különleges fényelnyelő képesség jól jöhet a napelemek gyártásában, és mivel az anyag a fény szóródását is csökkentheti, ezt a teleszkópgyártók használhatják ki. Mindezek ellenére kérdéses, hogy Ajayan Guinness-rekordként könyvelheti-e el fejlesztését. A szénszálas nanoanyagról a professzor a Nano Letters szaklap múlt heti számában publikálta bejelentését.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ATV Tech

Nanotechnológia: hol tart a közeljövő sikerágazata hazánkban?

Az alkalmazott tudományok számos területét egyesítő ágban világszerte dinamikus fejlődés tapasztalható. Valamivel több mint egy éve Magyarországon is megalapították az első nanotechnológiai kutatóintézetet, ahol többek között egy világszabadalom, illetve egy forradalmi rákgyógyszer kifejlesztésén dolgoznak. Jelentés a magyar nanotechnológia „frontvonalából”.

MTI Tech

Bemutatták az Intel új 45 nanométeres lapkáit

A félvezetőipar elszánt törekvése a kisebb, gyorsabb mikrocsipek előállítására egy újabb fejezethez érkezett. Az Intel Penryn fantázianéven új mikroprocesszor-generációt mutatott be. A lapkák újszerű anyagokat tartalmaznak, és mindössze 45 nanométer (a nanométer a méter egymilliárdod része) szélesek.

hvg.hu Tech

A zöld technológia és a nanotudomány éve volt 2007

Az elmúlt esztendőben előretörtek a környezetbarát, fenntartható technológiák, s létezik már módszer, amelynek segítségével olcsóbban lehet napelemekkel energiát előállítani, mint széntüzelésű erőműben. Természetesen a tudomány és technika egyéb területein sem állt le a fejlődés. Összeállításunkban megnézzük, melyek voltak az idei év legérdekesebb fejlesztései, találmányai és felfedezései.

Bari Máriusz Tech

Spermium mozgatná a nanoeszközöket

Ha a férfi hímivarsejtek működéséért felelős biológiai motort sikerül átültetni egy chipre, az emberi szervezetbe juttatott nanokészülékeket maga a vércukor működésben tarthatja, írja a Discovery News.