szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokkal hatásosabbak a DNS-alapú gyógyszerek, ha injekcióstű helyett tetoválópisztollyal juttatják őket a bőrbe - derült ki a Genetic Vaccines and Therapy genetikai szaklap e havi számában közölt német tanulmányból.


A tanulmány alapjául szolgáló állatkísérlet során humán papillómavírusból kinyert DNS-darabokat adtak be egerek bőre alá tetoválópisztolyokkal, s a felmérések szerint ez kétszázszor nagyobb antitest-termelődéshez vezetett, mintha az anyagot csak injekcióstűvel adták volna be az állatoknak.

A Yahoo Health értesülései szerint sokkal hatásosabb, ha tinta helyett az orvosok által már jól ismert DNS-vakcinákat alkalmazzák a tetoválógépekben. Ez feltehetőleg azért van, mert a bőr ismételt átlyuggatása igazi sérülést okoz a bőrfelületnek, az odaáramló sejtek pedig gyorsítják és erősítik a szervezet gyógyszerre adott immunreakcióját. A kutatók jelenleg ppen a tetoválás fájdalmasságát tartják a módszer egyetlen hátulütőjének, szerintük emiatt kevéssé valószínű, hogy rutinkezelésekre alkalmaznák a tetoválópisztolyokat.

Az új megoldás révén azonban megnő az esélye annak, hogy DNS-vakcinákkal kezelni, ne csak megelőzni lehessen a rákot vagy a HIV-vírus okozta fertőzést. A technika a mindennaposabb preventív gyógyszerezés során is alkalmazható, feltéve, ha baktériumokban kitenyésztett, gyorsan előállítható DNS-alapú gyógyszerekről van szó. A kutatók szerint a gyorsan előállítható gyógyszerek és a könnyedén beszerezhető technológia ötvözete hasznosnak bizonyulhat például terroristatámadások esetén is, amelyek után azonnali orvosi beavatkozásokra és kezelésekre van szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Gyomrában növesztette állkapcsát

Olyan csonttal cserélték ki finn tudósok egy 65 éves férfi felső állkapcsát, amelyet előzőleg a hasában növesztettek ki. Az áttörés révén másképpen kezelhetőek a jövőben a szövetsérülések, hosszú távon pedig akár tartalékszerveket is növeszthet magának az, akinek szüksége lesz rá.

Bari Máriusz Tech

Telepátiával működnek a gének, nincs fizikai kapcsolat

Felismerik egymást a hasonló gének mindenféle molekula- vagy fehérjemechanizmus nélkül - derül ki a Journal of Physical Chemistry B szaklap múlt heti számából. A felfedezés segíthet a rák és az Alzheimer-kór elkerülésében, állítják az Imperial College London kutatói.

MTI Plázs

Mikortól élnek kékszemű emberek?

Egy tudóscsoport visszafelé követte az időben azt a genetikai mutációt, amely hat-tízezer évvel ezelőtt alakult ki. Azt megelőzően nem élt kékszemű ember a bolygónkon - olvashatóa Live Science című angol tudományos honlapon.

hvg.hu Tech

Arany került a DNS-be

Nanoméretű aranyrészecskékből és DNS-láncokból sikerült különleges kristálystruktúrákat létrehozniuk a Northwestern University kutatóinak.