szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy New York-i építész olyan otthont tervezett, amely teljesen önfenntartó és automatizált. A ZeroHouse nevű szerkezet önmaga gondoskodik saját víz-, és áramellátásáról és külső beavatkozás nélkül dolgozza fel a használat során keletkező melléktermékeket. Emellett szinte bárhol, egy nap alatt felállítható.

A ZeroHouse látványterve - önfenntartó idill
© AP
Az Inhabitat.com zöld technológiával foglalkozó blog értesülései szerint a Scott Specht által tervezett építményt négy fúrófejre emlékeztető karral lehet a talajhoz rögzíteni, így nincs szükség kiásott alapzatra.

Az energiaellátásról magas hatékonyságú napelempanelek gondoskodnak, amelyek egy speciális akkumulátort töltenek fel energiával. Egy feltöltéssel akár egy egész héten át működik, így nem probléma, ha beborul az ég. A tripla üvegezés és a hőt a belső felületén visszaverő üvegezés lehetővé teszi, hogy a belső tereknek fényt biztosító nagyméretű ablaktáblák ne rontsák az épület hőegyensúlyát. Erről egyébként a külső felületen található ajtók szigetelése is gondoskodik.

A ZeroHouse épületek akár 5 méter mély víz felett, illetve akár 35 fokos dőlésszögű lejtőn is felállíthatóak. A ház vázát alkotó könnyűfém-csőszerkezet biztosítja, hogy akár több mint 220 km/h-s szélviharnak is ellenáll, annak ellenére, hogy csak négy ponton van rögzítve a talajhoz.

A moduláris kialakításnak köszönhetően változatosan alakítható a kész ház kinézete
© AP

A ház belső klímájának monitorozását beépített szenzorok teszik lehetővé, amelyek képesek kommunikálni a lakók számítógépeivel. A világításról programozható, alacsony energiaigényű LED-ek gondoskodnak, amelyek a plafonban és a falakban találhatóak.

A ZeroHouse automatikusan összegyűjti az esővizet, a kifelé menő szerves salakanyagokat pedig egy erre kialakított részben tárolva komposzttá alakítja, s eljuttatja az épület saját kertjének talajába, ez által gondoskodva a megfelelő tápanyagellátásról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Építik a világ első zöld városát

Abu Dzabi megkezdte a világ első zöld városának építését, ahol nem lesz se szén-dioxid-kibocsátás, se környezetszennyezés, se autóforgalom - olvasható a BBC News honlapján.

MTI Tech

A zöld tégla is vörös

"Zöld téglát" szabadalmaztatott egy amerikai mérnök. Az ókorban a kőben szegény vidékek, például Babilonia épületeinek falazásához vízzel vajlágyságúra puhított agyagból és belekevert pelyvából formázták a vályogtéglákat, amelyeket aztán a Nap sugárzó hőjével szárítottak igen keményre. Az Alföldön máig készítenek a vályogvetők ilyen olcsó, ám nedvszívó vályogtéglákat.

hvg.hu Tech

A zöld technológia és a nanotudomány éve volt 2007

Az elmúlt esztendőben előretörtek a környezetbarát, fenntartható technológiák, s létezik már módszer, amelynek segítségével olcsóbban lehet napelemekkel energiát előállítani, mint széntüzelésű erőműben. Természetesen a tudomány és technika egyéb területein sem állt le a fejlődés. Összeállításunkban megnézzük, melyek voltak az idei év legérdekesebb fejlesztései, találmányai és felfedezései.

hvg.hu Tech

Környezetbarát felhőkarcolók születnek

A környezetbarát kifejezést nehéz összetársítani a metropoliszokkal. Bármilyen lehetetlennek is tűnik, a toronyház-építés mára a technológia új fázisába lépett. Minden évben egymás után magasodnak a nagyvárosok fölé az újabb gigászi épületek, de egészen a közelmúltig még senki nem hitte volna, hogy elérkezik a környezetbarát felhőkarcolók ideje.

hvg.hu Tech

A tíz legmodernebb öko-felhőkarcoló

Egy-egy új környezetbarát felhőkarcolóba akár több száz újítást is beépítenek manapság, melynek nyomán igazi kincsesbányákká váltak az öko-technológiák iránt érdeklődők számára – derül ki egy, a fenntartható fejlődés elvei szerint épült toronyházakról megjelent tanulmányból.