szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Zöld téglát" szabadalmaztatott egy amerikai mérnök. Az ókorban a kőben szegény vidékek, például Babilonia épületeinek falazásához vízzel vajlágyságúra puhított agyagból és belekevert pelyvából formázták a vályogtéglákat, amelyeket aztán a Nap sugárzó hőjével szárítottak igen keményre. Az Alföldön máig készítenek a vályogvetők ilyen olcsó, ám nedvszívó vályogtéglákat.

A korszerű téglák és a keramikus falazó-elemek, blokkok gyártása során a mesterséges szárításhoz hatalmas mennyiségű hőt használ fel az építőipar. A szén, olaj, gáz, vagy fafűtésű szárítók ontják a levegőbe a környezetszennyező anyagokat. Még a keramikusok elektromos kemencéi is, hiszen azok áramát és erőművekben termelik.

Az Egyesült Államokban a 70-éves Henry Liu építőmérnök 1999-ben kiötlött egy környezetkímélő "zöld-téglát" és annak gyártási módozatát. A széntüzelésű erőművek környezetében melléktermékként keletkező szálló pernye és víz keverésével képez anyagot. Formákba töltve 700 báros nyomással, hidraulikus présekben állítja elő az akár üreges téglákat.

A fehér-szürke pernye a tárolóhelyeken magától is cementálódik, ám a nagy nyomás hatására a benne lévő 20-30 százaléknyi kalciumoxid gyorsan igen szilárddá, víznek-fagynak ellenállóvá válik. Szinte betonkeménységűvé cementálja a téglát, amelynek a színe a szilárdításához hozzákevert vegyi anyag hatására vörösesre változik.

A már nyugdíjba vonult mérnök ötletét a National Science Foundation, a Nemzeti Tudományos Alapítvány felkarolta és nyolc éven át 600000 dollárral támogatta. Rövidesen megkapja rá a szabadalmi jogot és tervek szerint 2008-ban megkezdődhet a zöld téglák tömeggyártása.

Megjegyzendő, Magyarországon a múlt század hatvanas éveiben a borsodi kohászatban bőven keletkező kohósalakból készítettek hasonló salakbeton falazó elemeket. Ám azok üregeibe behatolt a légköri nedvesség, mállani kezdtek és a salakbetonból készült épületeket le kellett bontani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Egyre több a tégla Kelet-Európában

A világ legnagyobb téglagyárcsoportja, az osztrák Wienerberger Lengyelország déli részén, Olesnicában új téglagyárat épít, és bővíti üzemeit Gdansk közelében Leborkban, Varsó mellett Dobréban és Torunban is. Csehországban Prágától északra Brozanyban is új gyárat épít, és bővíti a termelést a tavaly év végén megszerzett, hodoníni téglagyárban. A cégnél pénteken bejelentett új beruházások 120 millió euróba kerülnek.