szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Különleges vizsgálathoz keres önkénteseket a Johnson Űrközpont: 17 ezer dollárt kap kézhez az, aki képes kilencven napon keresztül egy tesztágyban maradni.


Az űrközpont ezen kísérlettel a mikrogravitáció emberi szervezetre gyakorolt hatását vizsgálják, azt szimulálva, mintha az önkéntes szervezete az űrben lenne és nem hatna testére a gravitáció. A várhatóan 115-119 napos vizsgálat a Texasi Egyetem orvosi karán zajlik.

Az első 11-15 nap folyamán a jelentkezőknek még nem kell az ágyban feküdniük, kedvükre mozoghatnak az épületben, illetve végezhetik mindennapi cselekvéseiket - eközben számos tesztet futtatnak le rajtuk, csontjaik, izomzatuk, szívük, keringési rendszerük, idegrendszerük, egyensúlyrendszerük, emésztésük és immunrendszerük állapotát vizsgálva. Ezután kilencven napig csak feküdniük lehet a tesztágyban, ezen időszak közben csak akkor állhatnak fel, ha teszteket hajtanak végre rajtuk (a kísérlet teljes időtartama alatt ugyanazon kontroll-teszteket hajtják végre az önkénteseken), feküdniük pedig csak magasított párnán szabad. Minden nap 16 órán keresztül lesznek ébren, aludniuk pedig csak a nyolc órás lámpaoltás ideje alatt lehet. Az ezt követő két hétben újra szabadon járhatnak és végezhetnek egyéb cselekvéseket az önkéntesek, bár a felhívás szövege figyelmeztet: erre nem feltétlenül lesznek azonnal képesek. A kísérlet teljes időtartama alatt természetesen igen szigorú és kontrollált diétára vannak fogva a tesztalanyok.

A jelentkezők komoly orvosi szűrésen esnek át, nem szabad dohányozniuk, jó egészségi állapotban kell lenniük és kizáró ok az, ha volt korábban jelentősebb emésztési, idegrendszeri, csont- vagy szívrendszeri problémájuk.

 A jelentkezőknek nemdohányzóknak kell lenniük, akik jó egészségi állapottal bírnak, nincsen kardiovaszkurális, neurológiai, emésztési vagy csontrendszeri problémájuk. Ez már csak azért is fontos, mert köztudott: az emberi szervezetben számos mechanizmus épül a gravitáció meglétére, ennek hiánya pedig erős rongáló hatással bír többek között a csontokra és az izmokra egyaránt, az űrhajósoknak pedig földetérés után hosszú hónapokra van szükségük, míg szervezetük visszaszokik a bolygó gravitációjához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Milyen szaga van egy atomrobbanásnak?

Különös kiállítás nyílt egy brit egyetemen. A University of Sunderland kutatói olyan szagokat és illatokat állítottak elő, amelyeket már nem érezhetünk, vagy amelyeket nélkülük soha nem is érezhetnénk.

hvg.hu Tech

Felrobbantottak egy kilövőállást a Kennedy Űrközpontban

A floridai űrrepülőtéren most vasárnap felrobbantották a 40-es számú indítóállást, amelyet még a kilencvenes években építettek az amerikai légierő Titan 4 rakétaprogramjához. A helyére az új SpaceX Falcon rakéták indítására szolgáló létesítményt építenek majd.

hvg.hu Tech

Hogy pusztulhat el a világ?

Becsapódó aszteroidák, kósza fekete lyukak vagy a Föld mágneses mezejének megfordulása okozza majd a vesztünket? A Discover magazin ötletadója alapján járjuk körbe, miként pusztulhatunk el a természeti csapások következtében.

MTI Tech

NASA: mégsem kerül veszélyes közelségbe az aszteroida

Téves a hír, hogy a NASA tévesen számította ki egy aszteroida és a Föld ütközésének esélyét, ám egy 13 éves német fiú helyesre javította - állítja az amerikai űrhajózási hivatal. "Továbbra is fenntartjuk, hogy számításaink helyesek" - jelentette ki a NASA szóvivője.