szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Svájci csillagászok egy csoportja olyan bolygót fedezett fel, amelyen az eddigieknél magasabbra tehető az élet kialakulásának esélye. A Földnél ötször nagyobb bolygón hasonló éghajlati körülmények lehetnek, mint nálunk.

A Scientific American értesülései szerint a svájci Versoix-ban található obszervatórium munkatársai egyelőre még nem tudják, hogy a bolygó felszínén valóban található-e az élet kialakulásához kulcsfontosságú víz. Azonban az égitest röppályája miatt erre jó esélyt látnak.

„A csillag és a körülötte keringő bolygó közötti távolság hasonló a Föld és a Nap távolságához, ezért adottak a megfelelő körülmények ahhoz, hogy folyékony víz lehessen a felszínén” – magyarázta a Scientific American-nek nyilatkozva Stephane Udry az Observatoire Astronomique de l'Université de Genève szóvivője. „Ezért nagyon izgatottak vagyunk a felfedezés miatt.”

A kutatók előtt még számos tényező nem ismert, például, hogy a bolygón a víz mellett a sziklás felszín található-e, amely szintén lényeges összetevő az élet kialakulásának szempontjából.

„Egyelőre csak a bolygó minimális tömegét ismerjük, valamint a központi csillagától mért távolságát” – tette hozzá a szóvivő.

A kutatók elmondása szerint két Naprendszeren kívüli, úgynevezett exobolygót is találtak a Gliese 581 nevű haldokló csillag, vörös törpe körül. Az égitestek a Földtől mintegy 20,5 fényévnyire, a Mérleg csillagképben találhatóak. Ezzel összesen háromra nőtt a Gliese 581 körül keringő ismert bolygók száma, az elsőt még két évvel ezelőtt fedezték fel.

„Az eddigi eredmények nagyon érdekfeszítőek és egy igen hiteles csapat áll mögöttük” – mondta David Charbonneau, a Harvard-Smithsonian csillagászati központjának munkatársa. „Egyelőre azonban arra várunk, hogy a részletes jelentést elolvashassuk.” Udry szerint a szakmának szánt részletes tanulmány első vázlatát még a héten nyilvánosságra hozzák.

A kutatók szerint számos kisméretű exobolygó létezik, eddig azonban csupán 13 úgynevezett „szuper-Földet” találtak, amelyek tömege kevesebb mint bolygónk tömegének hússzorosa. A 200-szor ekkora gázbolygókon valószínűtlen, hogy élet nyomaira lehetne bukkanni. A svájci csillagászok csoportja egy HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) nevű teleszkóppal kutat az előbbi csoportba tartozó, kisméretű égitestek után. Az exobolygók nyomait a központi csillagaik „remegése” jelentheti.

A bolygók csillag körüli pályája a tömegvonzás miatt ugyanis valamelyest módosítja a csillag alakját, s ez a folyamatos, gyenge kölcsönhatás a csillag „remegéseként” érzékelhető.

A Föld mintegy 14-szer olyan távol van a Naptól, mint a Gliese 581 a saját csillagától, azonban a vörös törpe – amely körül kering -  hőmérséklete csupán ötvenedrésze a nap hőjének. A feltételezések szerint ezért a bolygó felszínén 0-40 Celsius-fok körüli hőmérséklet uralkodhat.

„Óvatosan kell közelíteni az efféle felfedezésekhez” – figyelmeztetett Charbonneau. „Ez az égitest ötször akkora, mint a Föld, így nem tudhatjuk, hogy pontosan milyen állapotok uralkodnak a felszínén.

A kérdésekre a válaszokat a Hubble, vagy a Spitzer űrteleszkóp adatai adhatják meg a közelgő hónapokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az űrből érkezett a Földre a korai élet?

Földön kívüli eredetű génanyagot talált egy nemzetközi kutatócsoport egy ausztrál meteort vizsgálva. A felfedezés azt sugallja, hogy az első DNS- és RNS-molekulák az űrből érkeztek.

MTI Tech

Vízpára nyomait mutatták ki egy exobolygó légkörében

Vízpára nyomait mutatták ki egy Naprendszeren túli bolygó légkörében a csillagászok, és ez a felfedezés a szekértők értékelése szerint arra utal, hogy az élet elengedhetetlen eleme, a víz tőlünk távol is létezhet a világegyetemben.

hvg.hu Tech

Nagytakarításra van szükség az űrben a Föld körül

Bolygónk körül egyre több hulladék kering, ami komoly problémákat okozhat az űrturizmus szempontjából, valamint veszélyeztetheti az űrprogramok keretében a kozmoszba utazó asztronautákat is. A szakemberek lázasan keresik a megoldást.

hvg.hu Tech

Nézze meg a Föld körül keringő műholdakat!

Az Európai Űrügynökség (ESA) által kiadott grafikán igyekeztek feltüntetni a bolygónk körül, alacsony pályán keringő összes objektum jelentős hányadát. A végeredmény lélegzetelállító.

Bari Máriusz Tech

Hidegebb van a Földön, mint a világűrben

Az univerzum leghidegebb helyei között tarthatjuk számon bolygónkat, azon belül is a francia-svájci határ közelében lévő LHC részecskegyorsítót. A monstrum egyes részeit most hűtik le 1.9 Kelvin (-271 Celsius fok) alá, ami hidegebb, mint amit a mélyűrben élhetnénk meg szkafander nélkül, írja a BBC.

MTI Tech

A Föld és a Hold 50 millió kilométerről

Egy amerikai űrszonda a Földtől 50 millió kilométernyi távolságból küldött haza páratlan videófelvételt bolygónkról, és az előtte elhaladó orbitális pályán keringő Holdról - úgy, ahogy egy földön kívüli civilizáció láthat minket.

hvg.hu Tech

A Föld sikolyai hallhatóak a világűrben

Fülsértő sivításokat hallhatnak az idegen civilizációk, ha a Föld irányába fülelnek, derül ki a Space.com híradásából. Amerikai csillagászok szerint a rádióhullámok különleges áramlásának köszönhetően bolygónk különleges hanghatásokat bocsát ki, kvázi jelzi, hol is vagyunk.