szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Visszavonta egy tudományos folyóirat szerkesztője azt a vitatott tanulmányt arról, hogy elsőként hoztak létre embrionális őssejtekből mesterséges emberi spermiumot.

A nagy-britanniai Newcastle Egyetem kutatói július közepén közölték, hogy emberi ondósejtet állítottak elő laboratóriumi körülmények között, és ezáltal lehetővé válik, hogy egykor saját gyereke legyen a terméketlen férfiaknak. A kritikusok szerint az ondósejt nem rendelkezett azzal a különleges alakkal, amely ahhoz szükséges, hogy valódi spermiumként mozogjanak és funkcionáljanak.

Graham Parker, a Stem Cells and Development című szakfolyóirat szerkesztője a lap online kiadásának portálján közli, hogy a tanulmányt visszavonták, ám ennek okát nem jelzi. A brit Nature tudományos magazin azonban úgy idézi Parker csütörtöki mondatait, hogy a tanulmányt azért kellett visszavonni, mert annak bevezetőjében két bekezdést plagizáltak a szerzők.

A Newcastle Egyetemet egy, az intézetből már távozott kutató vádolta meg a plagizálással: 2007-ben, a Biology of Reproduction című szaklapban jelent meg az a tanulmány, amelyből átvették a szóban forgó részeket. Még ha a kutatás hátterében álló tudományos eredmények helytállók is, a tanulmány hitelessége a tudományos világban ezzel megkérdőjeleződött.

"Megértem, ha az emberek azt gondolják, hogy aki ebben hanyag, az másban is" - mondta Allan Pacey, a Brit Termékenységi Társaság titkára, aki egyetért a tanulmány visszavonásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG/MTI Plázs

Őssejtbotrány: pénzért vállalták nők az abortuszt

Nem csupán a pénzhiány, hanem a szakmai irigység, a természetes gyógymódokkal szemben ellenérdekelt gyógyszergyárak vetnek gáncsot a terápia gyakorlati alkalmazásának – panaszkodott tavaly ősszel a HVG-nek Seffer István. De nem véletlen, hogy sem az EU-ban, sem az USA-ban nem engedélyeznek humán kipróbálást tudományosan publikált, úgynevezett preklinikai vizsgálatok nélkül. Lapértesülések szerint Ukrajnában fekete iparágat működtetett a Baltaytis-féle őssejtklinika.

MTI Itthon

Őssejt-botrány: Fásy állítja, nem tudta, mit csinálnak Sefferék

Sem Pákh Imre műgyűjtő, sem pedig Fásy Ádám televíziós személyiség - akik a cégbírósági adatok szerint igazgatósági tagjai voltak az IRM Zrt.-nek - nem ismerte a társaság munkájának részleteit, így az sem tudta, hogy mi történik a laboratóriumban - mondta közös jogi képviselőjük, Nagy Krisztina csütörtökön.

MTI Itthon

Híradó: Gyerekek is kaptak illegális őssejtkezelést

Gyerekek is kaptak illegális őssejtkezelést, de azt még vizsgálják, hogy pontosan hány emberen végeztek ilyen beavatkozást azok az orvosok, akiket szerdán helyeztek előzetes letartóztatásba - adta hírül a Magyar Televízió Híradója csütörtök este.

MTI Itthon

Alkalmatlanok voltak Sefferék az őssejtkezelésre

A Figyelőnet (FN) birtokába került szakvélemények szerint azért nem támogatták az IRM Magyarország Zrt. őssejtkezelésre vonatkozó kérelmét, mert a projektben részt vevő kutatók szakmai felkészültségéről "nem állt rendelkezésre releváns információ".

Sorkövető

Emberi sperma + nőstény csimpánz = homo sovieticus

Az őrült tudós, Dr. Moreau szigetén förtelmes keresztezett lények, kimérák lépnek túl genetikán, józanságon és erkölcsön. Ilyesféle kreatúrákkal régóta kacérkodik az emberiség. Soha nem volt közelebb a géntechnológia és a mesterséges intelligencia kutatása humanoidok előállításához, mint ma, és holnap még közelebb lesz. Mindez nemcsak tudományos vagy etikai, de jogi kérdéseket is felvet.