szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Kollégáim sokszor mondják, hogy szoftverek terén hajthatatlan és maradi vagyok – talán igazuk is van.

Kollégáim sokszor mondják, hogy szoftverek terén hajthatatlan és maradi vagyok – talán igazuk is van. Ha találok egy ingyenes (ez az egyik első szempont) és jól használható szoftvert egy feladatra, attól nem szívesen válok meg. Hiába jönnek hasonló, jobban csillogó, „aerós felületű” modernebb verziók, nálam marad a jól megszokott megoldás. Ez lehet az oka, hogy soha nem fog lekerülni a gépemről az Irfanview (és igen, tudom, hogy az XnView sokkal jobb…) vagy az Mplayer. Ezzel a hozzáállással azután gyorsan összejön a „ tíz szoftver ami nélkül nem tudok élni” - néha azonban megjelenik (vagy csak én találom meg későn) egy-két olyan szoftver, ami bekerül ebbe az igen szűkös és gondosan válogatott listába. Lássuk, ebben a hónapban kik voltak a szerencsés nyertesek!

Free MP3 cutter
Nem egy új szoftver, de eddig valahogy elkerülte a figyelmemet. Ilyen-olyan okból, de mindenkivel előfordulhat, hogy egy MP3-fájlnak csak valamelyik darabja kellene. Az ok lehet az, hogy egy interjúból vagy netről felvett rádióműsorból és zenékből akarunk kivágni részeket/reklámokat, de előfordulhat, hogy valami őrült egy fájlban pakolt fel egy albumot a netre, nekünk pedig csak egy zeneszám kell (megjegyzem, Magyarországon a zenék letöltése magáncélra teljesen legális, szóval kár nekem ugrani.)

És akkor még nem is beszéltünk a letölthető hangos könyvekről, ahol szintén jól jöhet a vágás.Ezzel az apró, ingyenes szoftverrel egyszerűen kivághatunk darabokat zenéinkből. A szoftver kezelése gyerekjáték, olyan, mint az egyszerű videovágók: csak kijelöljük a kezdő- és végpontokat, és a kettő között található részből exportálja ki nekünk a maradékot. Egyszerű és nagyszerű – és hogy a kollégáim és a kommentelők is kapjanak alapot „le-núbozásomhoz” , most elárulok egy titkot: eddig igen bonyolult módon, a szintén ingyenes Kristal Audióban végeztem ezt a műveletet, amolyan ágyúval a verébre módon…

PeaZip
Mindannyian tudjuk, hogy bár a ZIP az egyik legelterjedtebb tömörítési módszer, mégis alig akad felhasználó, aki a „hivatalos” ZIP tömörítőt (WinZip) használja. Ennek több oka is van: a legfontosabb, hogy a WinZip nem ingyenes, a próbaverzió idegesítő reklámablakokkal és mindenféle popup-pal van tele, ráadásul alaposan túl is van bonyolítva. Eddig a 7zip volt a nyerő a gépemen, a PeaZip-et ismertem ugyan, de soha nem éreztem szükségét, hogy kipróbáljam. Szerencsére rábeszéltek, feltelepítettem, és örömmel jelenthetem, hogy máris lecseréltem a jó öreg 7zip-et a PeaZip-re – no nem azért mert annyira rossz lett volna (sőt), a PeaZip azonban annyira egyszerű (ráadásul Linux verzió is van), hogy rögtön belopta magát a szívembe. Ráadásul teljesen drag&drop, ami azért a 7zip-ről nem mondható el. Rádobunk egy tömörített fájlt a PeaZip-re, és „kicsomagoló” módban indul el – ha sima fájlokat vagy könyvtárat dobunk rá, akkor pedig archiváló módban. Ellentétben a 7zip kb. 30 formátumával, a PeaZip 118 tömörítési formátumot ismer (teljes lista itt), kicsomagolja még a DLL és az EXE fájlokat is (!), és természetesen magyar nyelven is tud. Ráadásul portable verzió is van belőle.

BatchRename Free
Főleg fotók és képek esetében szokott előállni a probléma, de nagyobb zenegyűjtemény esetén is beleszaladhatunk: a fájlok nevei borzasztó kaotikus állapotban vannak, tele van a merevlemez img34563.jpg és 4455.crw fájlokkal, nem is beszélve a fantáziadús 01.mp3, 02.mp3, és így tovább elnevezésű fájlokról. Megoldás többféle is van, képek esetében például az Irfanview-val egyszerűen megoldhatjuk a problémát, de mi a teendő, ha zenéket, dokumentumokat, PDF-eket akarunk csoportosan átnevezni? Persze megtehetjük simán Windowsban is (nagy meglepetésemre, ezt a trükköt sok felhasználó még soha nem hallotta): csak jelöljük ki az összes fájlt (CTRL+A), majd jobb egérrel válasszuk az „átnevezés” funkciót, írjunk be egy tetszőleges nevet – a Windows automatikusan átnevezi az összes fájlt, olyan módon, hogy az általunk beírt név után sorszámokat rak.

Ez a módszer azonban elég fapados, ráadásul sok extrát nem tartalmaz: nem adhatunk meg tetszőleges prefix/suffix beállítást, nincs lehetőségünk csak a fájlnév egy részletének a megváltoztatására, nem is beszélve az MP3-ak ID3 infóinak vagy a képek Exif infóinak csoportos átírásáról/átnevezéséről. Szerencsére a BatchRename Free mindezt tudja, és még fizetnünk sem kell érte! A szoftver felülete első ránézésre bonyolultnak tűnhet (másodikra pedig kiderül, hogy valóban az…), ez azonban ne riasszon el senkit. Igaz, kell egy kis idő, amíg megtanuljuk/megszokjuk, cserébe azonban rengeteg hasznos funkciót kapunk!

GGreat Flash Game Downloader
Az ingyenes flash játékokat mindenki szereti, csak van, aki letagadja, és van, aki beismeri. Külön öröm, hogy az internet egyik legnépszerűbb flash játéka a GemCraft teljesen magyar fejlesztés – de ez most nem tartozik ide. Jópofa flash játékokat „keresgetni” azonban fárasztó és idegesítő művelet. Fárasztó, mert böngészni kell a gyűjtőoldalakat (pl. armorgames, stb.), és idegesítő, mert a szóban forgó oldalak tele vannak reklámmal.

 Az FGDownloader nevű ingyenes kis szoftver, amellett hogy egy kattintással letölthetjük vele kedvenc játékainkat, egyfajta virtuális minikonzolként is üzemel: ha kikapcsolódni vágyunk, csak töltsük be, keresgéljünk új játékokat vagy töltsük be eltárolt kedvenceinket, és indulhat a szórakozás! És még böngésző sem kell hozzá.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Házi zenestúdió

A legtöbb hangfelvétel úgy készül, hogy mondjuk a dobos hétfőn eljátssza...