szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

I.(Kékfogú) Harald X. századi dán uralkodó királyi palotáját találhatták meg az Arhusi Egyetem régészei. A maradványokra Jylland déli részén, Jellington nevű település mellett bukkantak, amely a viking korban az ország fővárosa volt.

Jelling viking emlékei közé tartoznak a sírhalmok, a rúnakövek és a templom, amelyek 1994 óta az UNESCO Világörökség részét alkotják. A feltárásokat irányító Mads Jessen régész szerint I. Harald idejéből származó négy fából emelt épület maradványait találták meg az úgynevezett Jellingi-komplexum északkeleti csücskében. Az építményeken ugyanazokat a jellegzetességeket fedezték fel, mint amelyek a Trelleborg kerek viking katonai erődítmény házainak sajátjai - írja a The Copenhagen Post online kiadásában. A régészeknek még meg kell találniuk a palota ceremóniatermét. Mads Jessen szerint a jellingi templom alatt keresendő, ahol az előző ásatási szezonban egy nagy faépület maradványait tárták fel.

I. Harald Gormsson vagy Kékfogú Harald (911-986) Dánia és egy rövid ideig Norvégia királya volt. Állítólag nagyon szerette az áfonyát, ezért kapta a Kékfogú (angolul Bluetooth) nevet. Harald arról volt nevezetes, hogy egyesítette a lázongó dán, norvég és svéd törzseket. A király nevéhez hasonlóan az Ericsson által kifejlesztett Bluetooth elnevezésű vezeték nélküli adatátviteli technológiát is arra szánták, hogy egyesítsen és összekössön olyan különböző eszközöket, mint a számítógép vagy a mobiltelefon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Gézre emlékeztető pólyába csavarták Tutanhamon testét

Az orvosi gyakorlatban alkalmazott gézhez hasonlított azoknak a pólyáknak némelyike, amelyet Tutanhamon fáraó balzsamozói használtak - az igénybe nem vett vászoncsíkok a New York-i Metropolitan Múzeum kiállításán tekinthetők meg.

MTI Tech

Sarlósejtes vérszegénységben hunyt volna el Tutanhamon?

Sarlósejtes anémiában (vérszegénységben) hunyt el Tutanhamon - állítják német tudósok, elvetve annak a februárban közzétett egyiptomi kutatásnak az eredményeit, amely a maláriát jelölte meg az ifjú fáraó halálának okaként.

MTI Tech

Kannibálok voltak a brit szigetek őslakói

A jégkorszak befejeztével, 14 700 évvel ezelőtt vadászó-gyűjtögető törzsek kezdték benépesíteni a brit szigeteket, s az első telepeseket a kannibalizmus segíthette a túlélésben - állítják brit kutatók.