szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amerikai kutatók rájöttek, mi történik pontosan, amikor két ember agya összehangolódik. A felfedezés magyarázatot szolgáltat rá, hogyan lehet, hogy sokszor már előre tudjuk, mit akar mondani beszélgetőpartnerünk.

A New Scientist tudományos magazin értesülése szerint a Princeton egyetem kutatói által elvégzett vizsgálatok rántották le a leplet a rejtélyről. A kutatók 11 ember agyát vizsgálták funkconális mágneses rezonancia segítségével, miközben egy nő által elmesélt történetet hallgattak.

Az eredmények azt mutatták, hogy a hallgatók agyműködésének mintázata szorosan követte a mesélőét, igaz, 1-3 másodperces csúszással. Voltak olyanok is, akiknek az agyfunkciója akár meg is előzte a mesélőjét.

„Azt találtuk, hogy a résztvevők agyműködése rendkívül gyorsan szinkronizálódott a „beszélgetés” során” – magyarázta Uri Hasson, a Princeton munkatársa. „Ennek során a hallgatók agyi aktivitásának mintázata tükrözte a beszélő agyműködését.”

A kutatók a szinkron erősségét is vizsgálták, mivel úgy találták, hogy azok tudták a legjobban visszaadni a hallottakat, akiknek a leginkább „ráállt” az agyuk a hallottakra.

„Minél hasonlóbb az agyunk aktivitásának mintázata, annál jobban megértjük egymást” – tette hozzá Hasson. Nem meglepő módon a szinkronizálódás teljesen elmaradt, amikor a hallgatók számára olyan nyelven adták elő a történetet – a kutatás során oroszul –, amelyet nem értettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Isten nyakába emberi agyat festett Michelangelo?

Az emberi agynak, pontosabban inkább az agytörzsnek az anatómiai rajzát vélik felfedezni amerikai szakértők a Sixtus-kápolna mennyezetfreskóján, Michelangelo világhírű alkotásán.

Medipress Plázs

Jót tesz az agyműködésnek a citromos víz

Gyakori záporeső és zivatar szakítja meg a zavartalan napsütést kedden. Főként a Dunántúlon élők számíthatnak csapadékra. Fronthatás azonban nem érvényesül

MTI Tech

Jelentősen tompítja az agyműködést az állandó internethasználat

Nicholas Carr még csupán az előmunkálatokat végezte a The Shallows: What the Internet is Doing to Our Brains (A felszínesség: mit művel az internet az agyunkkal) című könyvéhez, amikor rádöbbent arra, hogy ha sürgősen nem hagy fel a rendszeres internetezéssel, akkor sosem fogja befejezni a munkáját.