szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Őssejteket - részben éretlen ondósejteket - alakított át sikeresen a cukorbetegség kezelésére alkalmas hasnyálmirigysejtekké, illetve a beleket bélelő hártyává két kutatócsoport, amely egyaránt vasárnap számolt be kutatómunkájáról.

Az egyik csoport éretlen ondósejtekből állított elő hasnyálmirigyszövetet, míg a másiknak embrionális őssejtekből kiindulva a beleket alkotó szövet összetett rétegeit sikerült létrehoznia. Mindkét tanulmány az őssejtek felhasználásának új útjait nyitja meg. A washingtoni Georgetown Egyetem munkatársai spermatogoniális őssejtekkel dolgoztak, amelyekből a spermiumok fejlődnek ki a férfiak heréiben. Ian Gallicano és munkatársai ezekből az őssejtekből pluripotens sejteket hoztak létre, majd olyan tápoldaton tartották a sejteket, amelyben a felvett és beépített anyagok hatására a hasnyálmirigy béta-sejtjeihez hasonlóan kezdtek viselkedni.

Amikor az így előállított sejteket diabéteszes egerekbe juttatták be, azok inzulint kezdtek termelni - közölte Gallicano csoportja az Amerikai Sejtbiológiai Társaság philadelphiai találkozóján. Az előrelépés segíthet abban, hogy a későbbiekben ilyen sejtek beültetésével elkerülhető legyen az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők külső inzulinpótlása. A mostani technológia egyelőre férfiak esetében tenné lehetővé a saját sejtek alkalmazását transzplantációra, ám a kutatók szerint várható a későbbiekben nőknél is használható módszert kidolgozása.

Egy másik kutatásban James Wells és csoportja az ohiói Cincinnati Gyerekkórházban két különböző típusú őssejtből a bélszövet összetett rétegeit állította elő. Ehhez egyrészt embrionális őssejteket alkalmaztak (ES-ek), másrészt indukált pluripotens őssejteket (iPS-ek). Utóbbiakat közönséges felnőtt sejtekből nyerték bizonyos gének bejuttatásával. Mindkét őssejttípusnak megvan az a képessége, hogy a test bármely típusú sejtje vagy szövete kifejlődjön belőle laboratóriumi körülmények között. A Nature tudományos magazinban megjelent tanulmányban Well kutatócsoportja megmutatta, hogy ezeket a sejteket sikeresen átalakították a beleket bélelő sejtekké, illetve azokból álló teljes "foltokká". Az így előállított szövetek alkalmasak a különféle gyulladásos és egyéb bélbetegségek vizsgálatára, a jövőben pedig a kutatók szerint akár gyógyításra is.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Az Alzheimer-kór nem gyógyítható őssejtekkel

Az Alzheimer-kór valószínűleg nem gyógyítható őssejtekkel - közölte a Der Tagesspiegel című lap hétfői számában megjelent interjújában Rudolf Jaenisch német őssejtkutató.

hvg.hu Tech

Őssejtek: veszélyes fehérjék keletkezhetnek az űrben

Azok az emberi őssejtek, amelyek - a súlytalanság állapotához hasonlóan - egy pörgő edényben növekedtek, jelentősen eltérnek a földi, normál körülmények között fejlődő társaiktól - állapította meg egy friss kutatás. Mindez a Discovery News szerint megkérdőjelezi annak a kivitelezhetőségét, hogy hosszú távú űrutazásokat tegyenek az emberek - legalábbis gravitációs mező nélkül.

hvg.hu Plázs

A fogászat jövője: elfelejthetjük a gyökérkezelést

Őssejtek is munkára foghatók a fogpótlásban, így a jövő fogászatában lehetővé válhat, hogy saját szervezetünk termeli ki vagy javítja a hiányzó szervet. Erre irányuló kutatásokat Magyarországon is végeznek, az eredmények gyakorlati felhasználása azonban még várat magára.

hvg.hu Itthon

Ők 24-en, akik 2009 híreinek főszereplői voltak (3. rész)

Ahogyan azt már megszokhatták, idén is összeállítottuk, s három részben közzétesszük a legjobb vagy legpocsékabb évet zárt hazai közéleti személyiségek, pártpolitikusok, celebek, művészek, pillanatemberek 24-es listáját. Cikksorozatunk harmadik darabját olvashatják, benne fiatal feltaláló, sztársebész, egyszerű markatinges és gyenge évet zárt motorversenyzőnk.

MTI Plázs

Őssejtkezelést kap egy szélütéses beteg

Skót orvosok a ReNeuron biotechnológiai céggel együttműködve őssejtekkel kezeltek egy szélütésen átesett pácienst, aki elsőként részesül az úttörő terápiában.

hvg.hu Plázs

Őssejtek az anyatejben

Az anyatej kulcsfontosságú a babák fejlődéséhez és egészségéhez, de hamarosan nélkülözhetetlen kutatási alap válhat belőle. Ausztrál kutatók ugyanis kiderítették, hogy őssejteket tartalmaz.