szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

A kommunizmus idején december 21-én ünnepelték Sztálin, a szovjet diktátor születésnapját. Vagyis elvileg ma lenne az évforduló, ám valószínűbb, hogy három nappal korábbi a tényleges dátum. Nemcsak a születés éve, hanem a napja is bizonytalan, azonban a december hó – eddig úgy tűnik – biztos.

A Wikipedia angol oldala szerint Joszif Visszarionovics Sztálin 1878. december 18-án született. Bíró László, a História egyik számában viszont korábban arról írt, hogy „sokáig úgy tudta a világ, hogy 1879. december 9-én (a gregorián naptár szerint december 21-én) született Joszif Dzsugasvili. Az elmúlt évtizedekben előkerült egyházi anyakönyvek szerint viszont 1878. december 6-án látta meg a napvilágot a Tifliszi (ma Tbiliszi) kormányzóság Gori nevű városában”. Mindehhez csak annyit tehetünk hozzá: Dzsugasvili volt Sztálin eredeti neve.

Sztálin idején az 1879-es dátum volt hivatalos – ezt írja a Wikipedia orosz oldala is, és a december 9-21-es dátumpárt vezették be a kommunista blokk országaiban is. Magyarországon a nálunk szokásos naptár szerinti 21-ét ünnepelték, ezért lett például a 70-es troli is indulásakor, 1949-ben Sztálin születésnapjára átszámozva.

Egyházi anyakönyv

Az orosz Wikipedia is megemlíti azonban a december 6/18-ai verziót, amely az egyházi anyakönyvekre támaszkodik. Ugyanakkor az orosz források között szerepel – rendőrségi dokumentumok alapján - az 1879-es és 1881-es év is születési dátumként. Egy svéd kutatás szerint viszont megintcsak 1878 tűnik a legvalószínűbbnek. 

A Wikipedia angol oldala szerint egy 1921-es iratban Sztálin maga is 1878. december 18-át adta meg saját születési dátumaként, méghozzá egy saját kezűleg írt dokumentum szerint. Hatalomra kerülése után azonban mégis megváltoztatta az időpontot, és 1922 után már a december 9/21-es párosítás volt hivatalos.

Miért változtattak?

A Wikipedia francia oldala szerint a változtatásra Edvard Radzinsky dramaturg adott magyarázatot. Sztálin ugyanis az ötvenedik születésnapját az egész országban meg akarta ünnepeltetni, de 1928-ban – amikorra a tényleges félévszázados dátum esett volna – még nem volt elég biztos a hatalma. 1929 végére viszont már sikerült félreszorítania ellenfeleit. (Trockijt például ekkorra már száműzték.) Ugyanakkor egy francia történész, Jean-Jacques Marie 2001-es műve szerint Sztálin már 1914 előtt módosította születési dátumát. 

Az is érdekes, hogy manapság már 13 napos az eltérés az ortodox egyházak által használt Julián-féle és az általunk használt naptár között, Sztálin születésének idején viszont még csak 12 napos volt a különbség. Ez azért van így, mert a Julián- és a gregorián naptár között évszázadonként egy nappal nőtt az eltérés. 1700 után például 11 napos volt ez, 1800-tól 12 napos, 1900-tól pedig 13 napos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A nap képe: Sztálin bal füle a Nemzeti Múzeumban

Az 1956-os forradalomban ledöntött legendás Sztálin-szobor jobb kézfeje mellett mostantól a szobor mintegy 30 centiméteres bal füle is megtekinthető a Magyar Nemzeti Múzeum állandó történeti kiállításán.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1950: Sztálin elvtárs és az ugor lószerszámok

Az ugor lószerszámok nevei megegyeznek a manysik rénszarvastenyésztéshez használt eszközeinek megnevezésével - állította egy szovjet professzor 1950-ben. Mementó-sorozatunkban az ugor őstörténetről szóló Szabad Nép-cikket vetjük össze a mai régészeti és nyelvészeti kutatások eredményeivel. Megnézzük azt is, honnan eredhet a magyar népnév.

MTI Világ

A sztálini terror agyonlőtt áldozatainak tömegsírját találták meg

Vlagyivosztok elővárosában tömegsírt találtak május végén: mostanra befejeződött a feltárás, 495 ember földi maradványait emelték ki, s a szakértők szerint megerősítést nyert a feltételezés, hogy a 30-as években a sztálini repressziók áldozatait temették a sírba.

Szegő Iván Miklós Tech

Nagy válságok 1857 óta - II. rész

A nagy válságokról szóló összeállításunk második részében az 1929-33-as nagy gazdasági világválság idejét és a jelenlegi krízis kezdeteit idézzük fel.

InfoRádió Tech

Az Árpád híd igazi rekorder volt

Hatvan évvel ezelőtt adták át az Árpád hidat, s habár a szerkezet a legegyszerűbbek közé tartozik, átadásakor 983 méteres hosszúságával Közép-Európa leghosszabb hídjának számított - mondta el az InfoRádióban Búza Péter várostörténész.