szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A halált okozó hantavírus terjedését, a járvány kitörését hónapokkal előre műholdfelvételek elemzésével jósolhatják meg - adta hírül a ScienceDaily című tudományos hírportál.

A Utah-i Egyetem kutatói szerint a műholdas felvételeken jól követhető a vegetáció élénkülése, mely lehetőséget teremt a hantavírust hordozó és közvetítő egérpopuláció elszaporodására. A módszer más, rágcsálók által közvetített fertőzések előrejelzésére is lehetőséget ad.

"Ez jó módja, hogy távolról kövessünk nyomon egy kórt, anélkül, hogy újra meg újra ki kellene mennünk, hogy csapdába ejtsünk pár állatot" - magyarázta Denise Dearing, akinek tanulmánya szerdán jelent meg a Global Ecology and Biogeography című szakfolyóiratban. A műhold a zöld színt méri a Föld felszínén, amelynek mértéke a kutatók szerint arányban áll a fehér lábú egerek (Hesperomys leucopus) várható szaporodásával.

A módszert a hantavírus terjedésére tesztelték három éven keresztül Utah államban, ám a kutatók szerint a rágcsálók által közvetített más járványokra és kórokra is adaptálható, például a vérzéses lázakra, szalmonellára vagy bubópestisre.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A nyitott világűrben dolgoznak az űrhajósok

A Nemzetközi Űrállomás két fedélzeti mérnöke, Oleg Szkripocska és Dmitrij Kondratyev szerda délután kilépett a nyílt világűrbe, hogy különböző szerelési munkákat végezzenek az űrállomás külsején.

hvg.hu Tech

Gigantikus gázóriás lehet a Naprendszer kilencedik, rejtőzködő bolygója

Két amerikai asztrofizikus szerint két éven belül kiderülhet, hogy egy eddig ismeretlen, bolygó rejtőzik a Naprendszer külső tartományában. Ha a gyanújuk beigazolódik, átalakulhat a közelünkben keringő égitestek méretbeli sorrendje, és ismét kilenctagú lehet a Naprendszer azután, hogy a Plútótól öt éve megvonták a bolygó besorolást.