szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A mükénéi civilizáció korában épült palota maradványait tárták fel görög régészek a dél-görögországi Spárta közelében.

A palotát valószínűleg a Kr.e. 17.-16. században építették, mintegy tíz szobája lehetett, és a maradványokon feliratok láthatók – közölte a görög kulturális minisztérium. Az épületet valószínűleg tűz pusztította el a Kr.e. 14.-13. században.

A 3,5 hektáros területen folyó ásatásokon találtak kultikus tárgyakat, mészkőfigurákat, egy bikafejjel díszített kupát, kardokat és falfreskótöredékeket és lineáris B írással vésett kőtáblákat.

A tűz, amely elpusztította a palotát, nem terjedt ki a közeli szentélyre, amely számos mészkő és elefántcsont bálványszobrot, dísztárgyakat és 21 bronzkardot rejtett.

A térségben 2009 óta folynak ásatások, azóta feltártak már kőtáblára vésett feliratokat vallási ceremóniákról, nevekről, más kőtáblákat, amelyekből kiderült, hogy a térség a mükénéi kultúra egyik fontos adminisztratív központja volt. Itt találták meg Európa legősibb lineáris B írással írt kőtábláját, amelyet a mükénéi civilizáció használt. Ez a mai görög írás egy korai változata.

Az új felfedezés lehetővé teszi, hogy további kutatásokat folytassanak a térség politikai, adminisztratív, gazdasági és társadalmi szerveződéséről a mükénéi civilizáció korában, és új információkkal szolgál a mükénéi emberek nyelvrendszeréről és hiedelemvilágáról – olvasható a görög tárca közleményében.

A kulturális minisztérium szerint idén több mint 150 feltárás folyik Görögországban, ami "az ország kulturális örökségének, régészeti gazdagságának fontosságát mutatja meg".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!