szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azt hinnénk, hogy egy beszélgetésnél a téma alapvetően határozza meg hangulatunkat, de ha a hangunkra is figyelünk, máris már a helyzet.

Szokott arra figyelni, hogy milyen hangulatúnak hallja a saját hangját? Egy svéd kutatás szerint egyáltalán nem mindegy milyennek halljuk a hangunkat, annak változtatásával boldoggá és szomorúvá is válhatunk, és ezt észre sem vesszük, pedig érdemes figyelni rá.

A vizsgálat résztvevőit becsapták a Lund Egyetem szakemberei: az alanyoknak beszélniük kellett, de úgy, hogy egy fejhallgató és egy mikrofon volt rajtuk. A mikrofonba beszélők hangját a kutatók úgy alakították át, hogy az boldogabb vagy szomorúbb hang legyen, mint amilyen a valóságban, a fejhallgatóval pedig a manipulált hangjukat hallották. Így fordulhatott elő, hogy akár egy kellemes témánál szomorú volt a saját hangjuk.

PsyBlog

A résztvevők nem figyeltek fel a beavatkozásra, ami már önmagában furcsa, de ami igazán fontos: az átverés befolyásolta a hangulatukat. A résztvevőknek ugyanis folyamatos visszajelzéseket kellett adniuk aktuális hangulatukról, amely a szomorúvá manipulált hang hallatán szomorúbb lett, és fordítva.

A kutatók szerint tehát a mindennapokban fontos figyelni arra, hogy milyen hangon beszélünk másokkal, ugyanis ez a saját hangulatunkat is befolyásolja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!