szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyugati bérszínvonalat nyújtó programozás lényegi része egyáltalán nem a kódolásról szól, hanem a lehetőségek felismeréséről.

Lehet valaki a világ legjobb programozója, ha nem ismeri fel a piaci lehetőségeket, valószínűleg sosem fog olyan alkalmazást, programot összedobni, amiből tanulhat és profitálhat is. Hogy ez a fajta "ráérzés" mennyire nem mellékes, azt Orosz Gergely a saját bőrén tapasztalta meg, még akkor, amikor az iWiW élt és virult.

A jelenleg mobilszoftver-mérnökként dolgozó férfi 2007-ben az USA-ban töltött egy fél évet cserediákként, amikor megtapasztalhatta, mennyire sikeresek a Facebook-alkalmazások. Néhány egyetemista akkor 10 hét alatt épített olyan appokat, amik a legsikeresebbek lettek, majd néhány hónappal később több millió dollárért adták őket tovább. Miután 2009-ben az iWiW is bevezette az alkalmazások indításának lehetőségét, úgy döntött, ő is belevág a fejlesztésbe – írja a Tech Inspiráció blogon.

A Szuper Üzenőfal nevű iWiW-es alkalmazás
Tech Inspiráció

A módszere egyszerű volt: megnézte, a Facebook 10 legnépszerűbb appja milyen témakörhöz tartoznak, majd úgy döntött, készít egy zenelejátszót és egy alkalmazást, ami feldobja az üzenőfalat. Így született meg a Zene Doboz és a Szuper Üzenőfal. Előbbit az első 6 hónapban naponta 3-4 ezer ember használta, majd amikor az appokat a profilon is megjelenítette az iWiW, a júzerek száma megtízszereződött. Ennek köszönhetően 2010 végén már 650 ezer felhasználója volt. Hasonló volt a forgatókönyv a Szuper Üzenőfallal is: a 2 hónap alatt elkészített alkalmazás az első ilyen volt az iWiW-en, így nem csoda, hogy azonnal rákaptak az emberek. Mint írja, az appot 6 hónap alatt 450 ezer ember telepítette, és naponta 30 ezren használták, újévkor pedig közel 120 ezren.

Persze mint minden aranyláznak, ennek is eljött egyszer a vége. Először a Facebook terjedése, majd az iWiW redizájn jelentette a felhasználók rohamos csökkenését, mígnem végül maga az iWiW is megszűnt.

Orosz Gergely szerint azonban nem az így keresett pénz volt a lényeg. Bár havonta 10 ezer és 380 ezer forint között hoztak az appok – forgalomtól függően –, a mögötte lévő technológia is sokba került, havonta 60 és 800 dollár között mozgott az előfizetés ára, ezt le kell vonni a bevételből. És hogy mi lehet a mostani aranyláz, amit érdemes meglovagolni? Arról a Tech Inspiráció blogon olvashat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!