szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rejtélyes weboldalak küldik halálba a fiatal olvasókat.

Internetes oldalakon biztatják öngyilkosságra a gyerekeket, és a jelenség olyan mérteket öltött, hogy vasárnap az ukrán rendőrség kiberosztálya sajtóközleményben figyelmeztette a veszélyre a szülőket.

Több ukrán hírforrás adta közre vasárnap az ukrán kiberrendőrség közleményét, amelyben a hatóságok részletesen leírták, hogy az ilyen weboldalak hogyan vesznek rá kiskorúakat öngyilkosságra. Arról is tájékoztattak, hogy nemrég lelepleztek egy ilyen hálózatot.

A kiberrendőrség felhívta a figyelmet arra, hogy szakképzett pszichológusok dolgoznak az efféle oldalakon, amelyeknek általában repülő bálnák a szimbólumai. Az ilyen közösségeknek ugyanis a bálna a szabadság jelképe, másrészt a tengeri emlősök gyakran követnek el "öngyilkosságot" azzal, hogy a tudomány mai állasa alapján érthetetlen okból időnként szándékosan partra vetik magukat.

Óvakodj a bálnától

A közlemény szerint a weboldalra bejelentkező tiniket előbb kérdésekkel tesztelik, hogy kiderítsék, valóban vannak-e öngyilkossági hajlamai. Azután számos feladatot adnak nekik, amelyek mindegyikével valamilyen kárt kell tenniük magukban vagy fájdalmat okozniuk maguknak.

A végső szakaszban, amikor megbizonyosodtak arról, hogy a gyerek készen áll az öngyilkosságra, egy személyes, zenei aláfestésű magánüzenetet küldenek neki. Ebben felsorolják minden problémáját, amit korábban feltárt előttük, majd közlik a tinivel, hogy mindezekre egyetlen megoldás van: az öngyilkosság. Arról viszont nem szólnak a hírek, hogy az említett internetes oldalak működtetőit mi készteti a fiatalok halálba taszítására.

Az UNIAN ukrán hírügynökség emlékeztetett arra, hogy két hónapja, a Donyeck megye déli részén, az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol városában egy 13 éves lány levetette magát a tizenharmadik emeletről. Előzetesen a rendőrség az esetet öngyilkosságnak könyvelte el, de a lány barátaitól később megtudta, hogy az áldozat kapcsolatban állt egy internetes oldallal, és a halálugrást ott kapta "feladatként kapcsolattartóitól". Ezután a hatóságok már a szándékos emberölés, vagyis az öngyilkosságra való rábeszélés irányába is nyomoznak.

Az ukrán kiberrendőrség - amellett, hogy lehetőség szerint ellenőrizzék, milyen oldalakat látogat gyermekük -, elsősorban arra figyelmezette a szülőket: ellenőrizzék, nincsenek-e vágások, gyanús sebhelyek csemetéjük kezén. Ha pedig bálnarajzot - főként éles tárggyal a bőrbe karcolva - találnak a gyereken, azonnal forduljanak a hatóságokhoz.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőket segítő, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!