szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy olyan, Nobel-díjjal is elismert német orvos előtt tiszteleg ma a Google, akinek több halálos kór megállításában is komoly szerepe van. Milliók köszönhetik neki az életüket.

Világszerte rengeteg országban látnak ma különleges logót azok, akik megnyitják a Google keresőt. A kereső nevét formázó rajz egy laboratóriumot idéz: üvegcsével, kémcsővel, baktériumtenyészettel és egy ősz szakállú férfival.

Google

A férfi Robert Koch, aki 174 éve ezen a napon született. Summa cum laude minősítésű orvosi diplomája birtokában kórházban és katonaorvosként háborúban is dolgozott, de amiért az egész emberiség hálás lehet neki, az kutatóorvosi munkássága. Ezt a tevékenységét több ponton is megragadja a Google kereső mai grafikája. A baktériumtenyészetek közül három (a felirat két "o" és az "e" betűjét formálók) krumpliszeleteken van: Koch valóban burgonyaszeleteket használt kutatása során. Persze csak addig, amíg az asszisztensként mellette dolgozó Julius Petri 1887-ben felfedezte a ma is használt laboratóriumi tálat, a Petri-csészét. Egy ilyen is látható a grafikán, mégpedig a felirat második "g" betűjénél, amely ahogy már említettük, Koch képét mutatja.

Wilhelm Fechner

A német orvos harmincas éveiben a baktériumtenyésztés segítségével azonosította a lépfene kórokozóját. Még csak negyvenes éveiben járt, amikor lényegében az ő kedvéért hozták létre a berlini Közegészségügyi Intézetet. Ezután kutatásaival felfedezte a kolera és a tuberkulózis (TBC, tüdővész) kórokozóját is. Ez utóbbi miatt 1905-ben megkapta az orvostudományi Nobel-díjat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!