Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Az eddigieknél jóval szélesebb körben, mobilokon használható internetkapcsolatot tesznek elérhetővé Kubában. A Castro-testvéreket idén tavasszal váltó Miguel Díaz-Canel szerint az internet nem bomlasztja a kubaiak forradalmát, hanem segít megvédeni annak értékeit. A másik, részben szintén kommunista felfogású országban, Kínában eközben éppen szigorítanak.

A széleskörben elérhető szélessáv útjára lép Kuba – jelentette a magántulajdon elismerésére is készülő kommunista állam fővárosából a Reuters. A hírügynökség szerint az év további részében fokozatosan teszik majd elérhetővé a lakosság számára a szolgáltatást, amely év végére lehet országos.

A több állami médium számára is dolgozó Yuris Norido radikálisnak minősítette a mobilnet által hozott változást. Az állami lapok és csatornák újságírói néhány hónapja elsők között kaptak mobilinternet-hozzáférést. A médiamunkások így most először tapasztalják meg, milyen az, amikor komolyabb közvetítőtechnika nélkül egyszerűen, élőben tudnak hírszolgáltatást végezni akár az események helyszínéről is. Az újságírók mellett bizonyos üzleti ügyfelek és nagykövetségek munkatársai jutottak eddig mobilnethez.

Ennek az igen szűk körnek a bővítését jelentette be a héten az állami tulajdonú ETECSA (Empresa de Telecomunicaciones de Cuba S.A.) szolgáltató. Az operátor szerint idén év végére mind az 5 millió ügyfelüknél aktiválják majd a mobilinternetet a jelenleg igen alacsony internetpenetrációval rendelkező országban.

Forradalmi változások
AFP / Yamil Lage

A Reuters emlékeztet: a pénzhiány miatt nem megfelelően kiépített infrastruktúra, az amerikai embargó, illetve az erősen tartott állami kontroll miatt eddig a vezetékes internethez is igen kevesen férhettek csak hozzá. Sőt, 2013-ig szinte csak a turisták internetezhettek a hotelekben. A mostani fejlesztések során a 3G technológiát teszik elérhetővé, nem is túl olcsón. Ez a kubaiaknak fontos előrelépés, de tény, hogy nem túl modern a világszerte – és Dél-Amerikában is egyre inkább – elterjedt 4G és a küszöbön lévő 5G fényében.

A Raul Castrót az elnöki székben idén áprilisban váltó Miguel Díaz-Canel már régóta kiállt az internetelérés bővítése mellett. Tavaly nyáron, alelnökként az országgyűlésben elhangzott beszédében úgy fogalmazott: elérhetővé kell tenni online is a forradalom vívmányait, hogy a a kubaiak értékes tartalmakat is kapjanak a neten fellelhető, véleménye szerint nem túl igényes kontent mellett. Ráadásul a nagyobb internetpenetráció a gazdaságot is erősítheti.

Érdekes egybeesés, hogy a másik (bizonyos értelemben és mértékben) híresen kommunista ország, Kína éppen a héten érte el azt az Apple-nél, hogy az országban lévő készüléktulajdonosok adatait ne amerikai vagy európai, hanem kínai szervereken tárolják. Az üzenetek tartalma és más személyes adatok az állami tulajdonban lévő China Mobile szervereire kerülnek – ami Kínában, mondjuk így, nem igazán életbiztosítás akkor, ha valaki politikai véleménye nem egyezik az aktuális kormányzati állásponttal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!